A meddőség nem csupán fizikai kihívást jelent, hanem mély pszichés hatásai is lehetnek. Azok számára, akik ezzel a nehézséggel küzdenek, fontos, hogy támogató forrásokat találjanak. A Házipatika jelentős segítséget nyújthat az érintetteknek, hogy jobban m

A nehezített gyermekvállalás egy kiemelten érzékeny és nehéz élethelyzet, amely az érintettek pszichés állapotára is jelentősen kihat. Nem mindegy tehát, hogy milyen segítséget, támogatást kapnak ilyenkor a szakemberektől.

Reproduktív pszichológiai szaktanácsadó licencképzés indítanak a Semmelweis Egyetemen, klinikai és alkalmazott egészségpszichológiai szakpszichológusok számára. A cél, hogy felkészítsék a szakembereket arra, hogy magasabb szintű segítséget tudjanak nyújtani azoknak a pároknak, akiknél a nehezített gyermekvállalás komolyabb pszichés tüneteket - például szorongást vagy depressziót - okoz. A képzés várhatóan 2026 szeptemberében indul - olvasható az oktatási intézmény oldalán.

"Sok meddő párt tévesztenek meg különböző tudományosnak mondott módszerekkel, amivel az érintettek sok esetben értékes időt veszítenek, illetve olyan megoldásokba fektetnek, amelyek nem vezetnek eredményre. Rosszabb esetben azonban a nem működő, vagy esetleg potenciálisan kártékony módszerekhez való fordulás súlyosabb következményekkel is jár" - mutatott rá dr. Gonda Xénia habilitált egyetemi docens, aki egyben a Klinikai Pszichológia Tanszék vezetője is.

A Semmelweis Egyetem innovatív lépést tesz a reproduktív pszichológia terén, hiszen elindítja első szaktanácsadó licencképzését, melyre klinikai és alkalmazott egészségpszichológiai, tehát felsőfokú egészségügyi végzettséggel rendelkező szakpszichológusok jelentkezhetnek. Ez a képzés nem csupán a tanácsadási készségek fejlesztésére fókuszál, hanem gyógyító szakemberek képzését is célozza, így új dimenziókat nyit meg a reproduktív pszichológia világában Magyarországon.

Dr. Szigeti F. Judit, a Semmelweis Egyetem Asszisztált Reprodukciós Centrum klinikai szakpszichológusa szerint ez azért nagyon fontos, mert amikor pszichés alkalmazkodási zavarok lépnek fel valakinél, akkor már gyógykezelésben kell részesülnie, ennek elrendelésére viszont csak klinikai szakpszichológusok jogosultak. Az egyéb segítő szakemberek csak "egészséges pszichés állapotú" páciensekkel foglalkozhatnak.

"Magyarországon megközelítőleg 150 ezer pár küzd meddőséggel, minden hatodik-hetedik házaspár számára nehezített a gyermekvállalás. Ha ők a mesterséges megtermékenyítési kezelések elején felmérésben vesznek részt, akkor kiderül, hogy nem különböznek az átlagtól szorongás, depresszió és egyéb mutatók tekintetében, de ha a kezelések előrehaladtával, a harmadik beavatkozás tájékán vizsgáljuk őket, akkor akár a 40 százalékot is elérheti a klinikai szintű szorongás és depresszió aránya" - ismertette az adatokat dr. Szigeti F. Judit.

Egyes kutatások eredményei szerint a pszichológiai támogatásban részesülőknek legalább 10 százalékkal nagyobb az esélyük a teherbeesésre, mint azoknak, akik nem kapnak ilyen ellátást. Ugyanakkor - a legfrissebb szakmai ismeretek alapján - elmondható, hogy a lelki blokkok oldása önmagában nem segíti a gyermekáldást. "Ha egy szakember azzal hirdeti magát, hogy az ő mentális beavatkozása hatására sikeres lesz a fogantatás, sőt még sikerességi rátákat is emleget, az morálisan és szakmailag sem helytálló" - hívta fel a figyelmet dr. Szigeti F. Judit.

A legoptimálisabb forgatókönyv szerint elmondható, hogy tevékenységünkkel támogathatjuk egy sokrétű folyamat sikerességét. E mellett – ami a legmegalapozottabb állítás – segítséget nyújtunk a pároknak abban, hogy hatékonyan birkózzanak meg a kihívásokkal, és olyan döntéseket hozzanak, amelyek valóban elősegíthetik a gyermekvállalás sikerét. Célunk továbbá a meglévő zavarok, mint például a depresszió vagy a szorongás fokozódásának megelőzése, valamint a tünetek enyhítése vagy teljes megszüntetése – emelte ki a szakértő.

Related posts