Az egész világ figyelme Csernobilra irányul, de az ukrán nép egy sokkal súlyosabb fenyegetés miatt aggódik.

Szakértők elemezték a pénteki dróntámadás hatását a csernobili atomerőműre, és egyöntetű véleményük szerint az esemény komoly fenyegetést jelentett. Ugyanakkor kiemelték, hogy a zaporizzsjai erőmű még nagyobb veszélynek van kitéve. A támadás következményeként keletkezett anyagi károk pontos mértéke még nem állapítható meg, de a legfrissebb hírek alapján egy lényeges daruszerkezet is megsérült a csapás során.

Mint írtuk, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken a közösségi oldalán számolt be róla, hogy hajnalban egy "robbanófejjel felszerelt orosz támadódrón nagy erővel a világot a sugárzástól védő csernobili atomerőmű megsemmisült 4. blokkjának szarkofágjába csapódott". A helyszínen tűz keletkezett, amit azóta eloltottak. A BBC-nek most elemzők beszéltek arról, mekkora veszélyt hordozott a reggeli akció, valamint mekkora károk keletkezhettek az erőműben.

Jim Smith, a brit Portsmouthi Egyetem professzora, aki 1990 óta mélyrehatóan kutatja a csernobili atomkatasztrófa következményeit, kifejezte véleményét a péntek hajnali dróntámadással kapcsolatban, amelyet "szörnyű cselekedetnek" minősített egy kulcsfontosságú létesítmény ellen. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy "nincs különösebb aggodalma" a sugárzás kockázatai miatt. A professzor elmondta, hogy a sérült külső pajzs alatt egy masszív beton "szarkofág" nyújt védelmet a radioaktív anyagokkal szemben. "Zaporizzsja miatt sokkal nagyobb aggodalommal tölt el, mint Csernobil miatt" - tette hozzá, kiemelve, hogy míg Zaporizzsjában a reaktorok jelenleg leálltak, több tárolt "üzemanyag" van a helyszínen, míg Csernobil a korából adódóan nem tekinthető "forró állapotúnak".

Simon Evans, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) jelenlegi munkatársa, aki korábban a Csernobili Védelmi Alap vezetője is volt, amely a 2010-es években felügyelte a védőburkolat megépítését, a támadást "hihetetlenül meggondolatlan támadásnak nevezte egy sebezhető nukleáris létesítmény ellen

A pajzs kialakítása nem volt arra optimalizálva, hogy megvédje viselőjét egy külső dróntámadással szemben.

A szakember kifejtette, hogy a rendelkezésére álló információk alapján a csapás egy olyan daru karbantartó rendszerét érte, amelyet a reaktor távoli szétszerelésének elősegítésére terveztek. Szavai szerint a sérülések "meglehetősen súlyosak" voltak, és mind a külső, mind a belső burkolaton jelentős károk keletkeztek. Hangsúlyozta, hogy a károk pontos felmérése elengedhetetlen ahhoz, hogy a bank meghatározhassa a helyreállítással járó költségeket. Simon Evans a szarkofág építésére irányuló projektet a "világ eddigi legnagyobb nukleáris biztonsági együttműködésének" titulálta.

Az ENSZ nukleáris ellenőrző szerve, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ), amely a globális nukleáris biztonság felügyeletét látja el, bejelentette, hogy a tűzoltó egységek és a járművek azonnal reagáltak az éjszaka történő robbanásra, és eddig nincs hír áldozatokról. Hangsúlyozták, hogy bár a szarkofágban jelentős károk keletkeztek, péntek reggel óta a sugárzás szintje továbbra is normális és stabil maradt.

Oroszország határozottan visszautasította azokat a vádakat, miszerint támadást indított volna Csernobil ellen, hangsúlyozva, hogy nem terveznek akciókat az ukrán nukleáris létesítményekkel szemben, és kijelentéseik szerint az ilyen állítások teljesen megalapozatlanok. Ezzel szemben a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség arról számolt be, hogy a csernobili esemény a dél-ukrajnai Zaporizzsjai atomerőmű körüli megnövekedett katonai aktivitás után következett be.

Related posts