Az egészségügyi államtitkár válaszolt arra a felvetésre, miszerint a túlsúlyos betegekre vonatkozó protokoll kidolgozója saját magánrendelését népszerűsítette.

Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő hívta fel a figyelmet arra, hogy a csípő- és térdprotézisműtétekre vonatkozó új állami protokoll egyik kidolgozója, Bálint Lehel azzal reklámozta a magánrendelését, hogy ott minden érintettet ellátnak. Az ortopéd orvos az azóta törölt Facebook-posztjában azt írta, hogy az állami ellátásban a túlsúlyos betegek számára egyelőre leállították a protézisműtéteket, de hozzátette, azok az érintettek, akiket így elutasítanak, nyugodtan fordulhatnak hozzá a magánrendelésében. A poszt miatt kerestük az orvost, aki eddig nem reagált kérdéseinkre.

Az új protokollról és Bálint Lehel posztjáról Kulja András, a Tisza Párt EP-képviselője is beszámolt Facebook-oldalán. Azt írta, hogy szerinte az új protokoll könyörtelen és embertelen, Bálint Lehel pedig nyerészkedik a betegek szenvedésén. Kulja András bejegyzésére Takács Péter egészségügyi államtitkár is reagált. Kommentjében rémhírterjesztéssel vádolta a Tisza Párt politikusát, illetve a Bálint Lehel posztjáról beszámoló Telexet, egyúttal hazugságnak nevezte, hogy az új protokoll szerint a túlsúlyos vagy a fogyatékossággal élő embereket nem műtik majd meg. Ugyanakkor azt is írta az egészségügyi államtitkár, ha bebizonyosodik, hogy valódi volt Bálint Lehel bejegyzése, akkor "úgy az volt az utolsó napja a tagozat tagjaként."

"Fejezd be a rémhírterjesztést, mert jogi lépéseket leszek kénytelen tenni ellened - ismét!🚫 NINCS olyan a protokollban, amit a cikk állít. Sem a túlsúlyos, sem a fogyatékossággal élő emberekre vonatkozóan NINCS OLYAN RENDELKEZÉS, AMELY SZERINT NE KAPHATNÁNAK PROTÉZIST VAGY LE KÉNE VENNI ŐKET VÁRÓLISTÁRÓL‼️ Ezt a hazugságot koalíciós partneretek, Gyurcsányné Dobrev Klára kezdte terjeszteni. Ismét szépen bizonyítjátok, hogy méltó partnerei vagytok aljasságban.

Fentiek minden álhírterjesztő sajtótermékre is vonatkoznak, így a Telex.hu is felkészülhet, ha nem hagy fel az emberek félrevezetésével.

Amennyiben Bálint Lehel valóban a bejegyzés szerzője - ami kapcsán van némi kétségem a hitelességet illetően, hiszen ezt a hírt a Telex, a legnagyobb fakenews-gyár publikálta - úgy az a nap lehetett az utolsó, amikor a tagozat tagjaként szerepelt.

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) álláspontja szerint az új, csípő- és térdprotézisműtétekre vonatkozó protokoll célja az egészségügyi ellátásokhoz való egységes és egyenlő hozzáférés biztosítása. Ezzel szemben Hegedűs Zsolt, az ortopédiai szakterület elismert főorvosa, aki korábban a Magyar Orvosi Kamara Etikai Kollégiumának is elnöke volt, felhívta a figyelmet arra, hogy az április elsejétől életbe lépő új eljárásrend értelmében a 35-40 közötti testtömegindexszel (BMI) rendelkező páciensek műtéti beavatkozása csak akkor engedélyezett, ha először sikerül csökkenteniük a testsúlyukat.

A Belügyminisztérium álláspontja szerint a beteg védelme érdekében a jelentős túlsúly eddig is a műtéti ellenjavallatok között szerepelt, az új várólista-protokoll a betegek érdekében fektet le egységes szabályokat.

A protokollt az Ortopédiai Szakmai Tagozat állította össze, amelynek tagja Bálint Lehel is. A kidolgozott irányelvek szakmai ajánlásokat fogalmaznak meg, és egységes kereteket teremtenek, hogy védjék azokat a betegeket, akiknél a műtét elvégzése egészségkárosodást okozhat. Különösen hangsúlyos, hogy túlsúlyos állapotban a műtéti szövődmények kockázata akár négyszeresére is nőhet, ezért ez eddig is szerepelt az ellenjavallatok között.

A BM ugyanakkor hangsúlyozza,

"Minden egyes beteg esetét külön-külön kell megvizsgálni. A protokoll egy egységes keretrendszert nyújt, amely azonban rugalmasan alkalmazható, figyelembe véve az egyéni szempontokat és az adott egészségi állapotot, így a beteg érdekeit szolgálva szükség esetén eltérhetünk tőle."

Azok a betegek, akik a várólistaigény elbírálásakor a műtéti feltételeknek megfelelnek, a várólistarendszerben várakozó betegként szerepelnek. Azok, akik "ideiglenes ellenjavallattal rendelkeznek, amely fennállásának időtartama alatt az ellátás nem lehetséges, szintén várakozó betegként kell hogy szerepeljenek, függetlenül az ideiglenes akadályozó tényezőktől". Hozzáteszik, "a műtétet akadályozó szakmai kritérium" - tehát ebben az esetben a túlsúly - megszűnése után a lehető legkorábban el kell végezni.

A NEAK adatai szerint tavaly júliusban 13 ezernél is többen vártak térdprotézisműtétre, a csípőprotézis-várólistán pedig több mint hétezren voltak.

Related posts