Az Európai Parlament határozottan elítélte, hogy a grúz kormánypárt "önkényesen" választotta ki az ország új elnökét.

Az Európai Parlament csütörtökön megszavazott állásfoglalásában éles kritikát fogalmazott meg a Grúziában 2024. október 26-án esedékes parlamenti választásokkal kapcsolatban, amelyeket manipulációnak minősített. Az EP elvetette a Grúz Álom-Demokratikus Grúzia pártnak azt a gyakorlatát, hogy "önhatalmúlag" nevezett ki hatóságokat és jelölte ki az új elnököt. A képviselők sürgették a nemzetközi közösséget, hogy támogasson egy bojkottot a "grúz uralkodó elit" ellen, ezzel is hangsúlyozva a választási folyamat átláthatóságának és tisztaságának fontosságát.

Az Európai Parlament tájékoztatása alapján a képviselők 400 szavazattal, 63 ellenében és 81 tartózkodással megszavazták az állásfoglalást, amelyben megerősítették Szalome Zurabisvili Grúzia törvényes elnökének elismerését. Az EP-képviselők felkérték António Costát, az Európai Tanács elnökét, hogy hívja meg Zurabisvilit a következő Európai Tanács és Európai Politikai Közösség ülésekre, lehetőséget adva ezzel Grúzia képviseletére a nemzetközi fórumokon.

A dokumentumban arról olvashatunk, hogy a "vitatott választások" következtében, amelyek "politikai és alkotmányos válságot idéztek elő Grúziában", az országban "békés, tömeges kormányellenes demonstrációk" zajlanak. A jelentés rámutat arra is, hogy ezeket a megmozdulásokat a rendvédelmi hatóságok "erőszakos és elnyomó intézkedései" kísérik.

A szöveg támogatására buzdító EP-képviselők ezért arra kérik az Európai Unió Tanácsát és tagállamait, hogy alkalmazzanak célzott szankciókat azokkal a tisztviselőkkel és politikai vezetőkkel szemben, akikről úgy vélik, hogy felelősek Grúzia "demokratikus visszaeséséért", a választási csalásokért, az emberi jogok megsértéséért, valamint a politikai ellenfelek és aktivisták üldözéséért.

Az állásfoglalás világosan kifejezte, hogy a grúziai válság megoldásának egyetlen járható útja az új parlamenti választások mielőbbi kiírása. Ezeket a választásokat a következő hónapokban kellene lebonyolítani, kedvezőbb választási feltételek között, független és pártatlan választási hatóságok felügyelete alatt, valamint nemzetközi megfigyelők jelenlétében. A dokumentumban az Európai Parlament kifejezte "mély sajnálatát" amiatt, hogy a kormánypárt elhagyta Grúzia európai integrációval és NATO-tagsággal kapcsolatos törekvéseit, és hangsúlyozta, hogy az EP "rendületlenül támogatja a grúz nép jogos európai ambícióit".

Related posts