Az Európai Gyógyszerügynökség zöld utat adott a Vimkunya névre keresztelt chikungunya elleni vakcina forgalmazásának.

Az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának feladatait ellátó, Amszterdamban működő ügynökség pénteken közzétett tájékoztatójában bejelentette, hogy a Vimkunya uniós forgalomba hozatalára vonatkozó engedélyezési javaslat a négy befejezett klinikai vizsgálat összegzett adataira épít, melyek során összesen 3522 résztvevőt vontak be, és a nyomkövetés időtartama 6 hónap volt.

A leggyakrabban előforduló mellékhatások között szerepel a fáradtság, a fejfájás, az izomfájdalom, valamint az injekció beadásának helyén tapasztalható fájdalom. Ezen kívül előfordulhat ízületi duzzanat vagy kiütések megjelenése is. A tapasztalatok szerint a legtöbb páciens a kezelést követő egy héten belül javulást tapasztal, azonban néhányuknál sajnos hónapokig, vagy még ennél is hosszabb ideig tarthat az ízületi fájdalom. A betegek egy kisebb részénél súlyos akut állapotok léphetnek fel, amelyek szervi elégtelenséghez vezethetnek - számoltak be a szakemberek.

A chikungunya, vagy más néven chikungunya-láz, egy vírusos megbetegedés, amelyet a chikungunya vírus (CHIKV) idéz elő. E fertőzés forrása főként a fertőzött szúnyogok, különösen az egyiptomi csípőszúnyog és az ázsiai tigrisszúnyog. Ez a betegség jelentős problémát jelent a trópusi és szubtrópusi területeken, ahol ezek a szúnyogfajok elterjedtek.

A CHIKV-fertőzés leginkább a trópusi és szubtrópusi területeken élő embereket sújtja. Az Európai Unió területén regisztrált esetek többsége olyan utazókat érintett, akik a kontinensen kívül szereztek tapasztalatokat a vírussal. Azonban a klímaváltozás következtében terjedő fertőzött szúnyogok a világ olyan részein is megjelenhetnek, ahol eddig a chikungunya vírus nem volt jelen – figyelmeztetnek a szakértők.

A Vimkunya forgalomba hozatalára vonatkozó európai uniós kérelmet a német-dán székhelyű Bavarian Nordic biotechnológiai cég nyújtotta be. Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) javaslata alapján az oltóanyagot egyetlen adagban kell alkalmazni.

A chikungunya ellen eddig egy oltóanyag uniós használatát engedélyezte az Európai Bizottság 2024 júniusában, az Ixchiq nevű vakcina a 18 éves és annál idősebb felnőtteknek nyújt védelmet.

Related posts