Az MI-adatközpontok drámaian megnövelik a világ energiafogyasztását - Alternatív Energia

A mesterséges intelligenciák (MI) adatfeldolgozó központjainak működtetése drámaian megnöveli a globális energiafogyasztást, ezzel párhuzamosan pedig a szén-dioxid-kibocsátás is nő. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) legfrissebb jelentése szerint az adatközpontok energiaigénye a következő évtized végére akár meg is duplázódhat, elérve ezzel Japán teljes éves energiafelhasználását. Az MI várhatóan komoly átalakulást hoz az energiaiparban, globálisan növelve az adatközpontok villamosenergia-szükségletét. Ugyanakkor a jelentés rámutat arra is, hogy ez új lehetőségeket teremt a költségek csökkentésére, a versenyképesség javítására, valamint a környezeti terhelés mérséklésére.

A legfrissebb előrejelzések alapján a globális adatközpontok villamosenergia-igénye 2030-ra drámai mértékben, több mint kétszeresére, mintegy 945 terawattórára (TWh) emelkedik. Ez a mennyiség meghaladja Japán jelenlegi teljes villamosenergia-fogyasztását. A legfőbb motorja ennek a növekedésnek a mesterséges intelligencia (MI) lesz, ugyanis az MI-optimalizált adatközpontok energiaigénye várhatóan több mint négyszeresére nő az elkövetkező évtizedben. Az Egyesült Államok esetében az adatközpontok energiafogyasztása 2030-ra a villamosenergia-igény bővülésének közel felét fogja képviselni. A mesterséges intelligencia elterjedésének köszönhetően az amerikai gazdaság 2030-ra több villamos energiát fog felhasználni az adatfeldolgozás céljaira, mint amennyit az összes energiaigényes ipari termék – mint például az alumínium, acél, cement és vegyi anyagok – előállításához együttvéve igényel. A fejlett gazdaságokban az előrejelzések szerint az adatközpontok az energiafogyasztás növekedésének több mint 20%-át fogják képviselni 2030-ra, ami újra fellendíti a villamosenergia-ágazatot, miután számos országban évekig stagnált vagy csökkent a kereslet.

A jelentés szerint az adatközpontok növekvő villamosenergia-szükségletének kielégítésére az energiaforrások széles skáláját fogják felhasználni, bár a megújuló energiaforrások és a földgáz költség-versenyképességük és a kulcsfontosságú piacokon való elérhetőségük miatt vezető szerepet fognak betölteni.

A mesterséges intelligencia napjaink egyik legmeghatározóbb jelensége az energiapiacon. Fatih Birol, az IEA főigazgatója hangsúlyozta, hogy eddig a politikai döntéshozók és a gazdasági szereplők nem rendelkeztek megfelelő eszközökkel ahhoz, hogy teljes egészében átlássák ennek a technológiai újításnak a széleskörű hatásait.

A mesterséges intelligencia térnyerésével az energiaszektor napjaink egyik legkiemelkedőbb technológiai forradalmának élvonalába került" - hangsúlyozta Birol. "Az MI nem csupán egy eszköz; egy rendkívüli potenciállal bíró erőforrásról van szó. Azonban a sorsunk a kezünkben van - társadalmak, kormányok és vállalatok felelőssége, hogy miként alkalmazzuk ezt a technológiát. Az IEA továbbra is elkötelezett amellett, hogy biztosítsa az adatokat, elemzéseket és a párbeszéd lehetőségeit, ezzel segítve a politikai döntéshozókat és más érdekelt feleket az előttünk álló kihívások kezelésében. Az energiaágazat folyamatosan formálja az MI jövőjét, míg az MI viszont jelentős hatással van az energia szektor fejlődésére."

Related posts