Bayer Zsolt Tusványoson: Mi a fene bajod van, kicsi barátom? Orbán nem hagyja, hogy ott szívj, ahol csak szeretnél? | szmo.hu

A közírói és publicista fórumon aktívan részt vett, és ez alkalommal sem tartotta vissza véleményét.

"Egyre inkább a tiszta beszéd felé haladunk, amiért hálásak lehetünk a mellettem ülő személynek" - így mutatták be Bayer Zsoltot Tusványoson a közírói és publicista beszélgetés keretében. A 444 beszámolója alapján Bayer mellett azt is megemlítették, hogy a rendezvény korábban a román-magyar párbeszéd színtere volt, ám mára inkább a magyar-magyar eszmecsere dominál.

Szőke László, az erdélyi újságíró, a beszélgetés nyitányaként megosztotta egy ellenzéki kollégája szavait, aki azt jósolta, hogy ez lesz az utolsó Tusványos. László azonban nem osztja ezt a pesszimista előrejelzést, és esélyt lát arra, hogy a jövőben is folytatódik ez a hagyományos rendezvény.

Bayer erre azt mondta, hogy jövőre is lesz Tusványos, a Fidesz pedig meg fogja nyerni a választást. Úgy fogalmazott, elképzelhetetlennek tartja a kormánypárt vereségét, ugyanakkor úgy látja, tizenöt év után most először van "látható ellenzék". Hozzátette: a magyar társadalom állapotáról sokat elmond, hogy kiből vált ellenzéki szereplő. Szerinte: "Ha Csurka István élne, és meghallgatna 3 mondatot a slimfittestől, sírva visszamenekülne a sírba."

A politikai tájat elemezve Bayer kifejezi, hogy napjainkban a közösségi média dominálja a diskurzust. Szerinte a politikai szereplőknek egyre inkább rövid, figyelemfelkeltő videókban kell megszólítaniuk a közönséget. Elmondása szerint néha elég, ha a politikusok egyszerűen kiállnak a Tisza közepére, és mintha táncolnának, máris elérhetik a figyelmet. "Aztán ott van, hogy másfél millióan megnézik a felvételt, és nyolcszázezer lájkot kap. Hazatérsz, és büszkén gondolsz arra, hogy mennyire sikeres politikus vagyok."

Orbán Viktor beszédére is reagált. Azt mondta,

A közönség nevetéssel fogadta a kijelentését.

Bayer az identitás kérdéséről is beszélt. Szerinte az ember három alaptípusú identitással rendelkezik: vallási, nemzeti és nemi. Úgy véli, a nyugati világban a vallási identitást már régen leépítették, a nemzeti identitást pedig a második világháború óta folyamatosan gyengíti a globális gazdaság. Ezt így fogalmazta meg: "rettenetes, gusztustalan, szétfolyó taknyot terít éppen szét, amit saját maga sem tud rendesen leírni, ezért csak annyit tud mondani, hogy éljen a sokszínűség." Szerinte ma már csak a nemi identitás maradt meg, de azt is igyekeznek felszámolni.

A véleménye szerint, ha ezt az elemet is sikerül eltüntetni, akkor csupán a "nagy semmi" marad hátra. Kifejtette: "Ma a Nyugat ilyen állapotban van." Ő úgy látja, hogy az identitás nélküli tömegre egy olyan közösség "telepszik rá", amely vallásában, nemzetiségében és nemi szerepeiben is markánsan jelen van. Felvetette a kérdést: "Ki fogja alá gyűrni a másikat?" Meggyőződése, hogy ha Európa keresztény és fehér identitásával meg akar maradni, az csak Közép-Európában lehetséges. Hozzátette: "Egyébként viszlát!"

A beszélgetés végén a közönség lehetőséget kapott arra, hogy kérdéseket tegyen fel. Egy férfi arról érdeklődött, milyen lépéseket lehet tenni annak érdekében, hogy szeptemberben ötvenezer egyetemista érkezése Budapestre ne eredményezze a tavaszi liberális áramlatok megerősödését. Bayer válasza szerint, habár az ellenzék hangzatos és aktív, valójában kisebbségben van. Megfogalmazta: "Magyarország a normalitás talaján áll." Ezt követően hozzátette, hogy a társadalom szilárd alapokra építkezik, és a jövőbeli kihívásokkal szemben is képes megőrizni identitását.

Végül így fogalmazott: "Akik ma a Krúbin üvöltik, hogy mocskos Fidesz, azoknak a dédszüleik végigcsináltak két világháborút, túlélték a Rákosi-rendszert, 1956-ot és a Kádár-rendszert. Mi a jó isten bajod van, kicsi barátom? Nem tudtad eldönteni, hogy Amszterdamba vagy Berlinbe menj egyetemre? Vagy az, hogy a szemét Orbán nem engedi, hogy ott drogozz, ahol akarsz? Hát, anyádat!"

Bayer elmondása szerint a mai napig hűséges olvasója Thomas Mannnak, és emlékezetében őriz 300 verset, amelyeket kívülről tud. Soha nem táncolt a Tiszán, és úgy érzi, hogy emiatt a modern politikai tájban már nem kelt érdeklődést senkiben. Ennek ellenére nem vágyik arra, hogy részt vegyen ebben a világban. Optimistán tekint a jövőbe, bízva abban, hogy a választók többsége 2026-ban nem a táncos mutatványok alapján fog dönteni.

Related posts