Szijjártó Péter belépett a Bloomberg televízió stúdiójába, ahol őszintén kifejtette véleményét arról, miért tartja életképtelennek az uniós vezetőket. A beszélgetés során számos aktuális kérdést érintett, amelyek rávilágítanak a jelenlegi politikai helyze

"Sajnálatos módon a jelenlegi, kihívásokkal teli idők világosan megmutatják, hogy a brüsszeli intézmények nem képesek a hatékony irányításra" - mondta a külügyminiszter.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Bloomberg televíziónak adott keddi interjújában kifejtette, hogy a vámok kiegyenlítése az Egyesült Államok és az Európai Unió között kedvező lehetőséget teremtett volna a tárgyalásokhoz, és egyben a jó szándék kifejezését is jelentette volna. Különösen sajnálatos, hogy az EU nem tett lépéseket ebbe az irányba.
A tárcavezető hangsúlyozta, hogy már tavaly november óta világos volt, hogy az új amerikai elnök hazafias politikai és gazdasági irányvonalat fog képviselni, ami miatt várható volt, hogy vámokat léptet életbe. "Nyilvánvaló volt, hogy ez elkerülhetetlen" – tette hozzá. Ennek tükrében Magyarország kezdeményezte az Európai Bizottságnál, hogy indítson tárgyalásokat Washingtonnal, a cél pedig a vámháború megelőzése az EU és az Egyesült Államok között.
Így mindkét fél egyenlő pozícióba került volna, mivel Trump új intézkedése előtt az Egyesült Államok 2,5%-os vámot vetett ki az Európából származó autóipari importtermékekre.
"Sajnálatos módon a jelenlegi, kihívásokkal teli idők világosan megmutatják, hogy a brüsszeli intézmények nem képesek a hatékony irányításra, nem képesek az Európai Unió számára előnyös megoldásokat kidolgozni" - jelentette ki Szijjártó Péter, kiemelve, hogy ez nem az első ilyen eset, mert korábban a koronavírus-járvány, a migráció és az ukrajnai háború példája is ugyanezt mutatta meg.
- mondta el a külgazdasági és külügyminiszter.
A riporter felvetésére, miszerint a jelenlegi baráti amerikai-magyar kapcsolatok fényében esetleg csalódást okozhat, hogy az Egyesült Államok részben a magyarországi korrupcióval indokolja az Európai Unióra kivetett vámokat, Szijjártó Péter úgy reagált, hogy az ügyben álhírek terjednek.
"A Biden-adminisztráció nagyon ellenségesen viszonyult Magyarországhoz"
A szöveg egyedi átfogalmazása: "Az Egyesült Államok Kereskedelmi Képviseletének (USTR) éves beszámolójáról van szó, amelyet tavaly készítettek el Joe Biden elnöksége alatt. A Biden-kormányzat kifejezetten ellenséges hozzáállást tanúsított Magyarország iránt. Fontos megjegyezni, hogy ezeket a jelentéseket elsősorban az amerikai nagykövetségektől érkező információk alapján állítják össze."
„Ezek a mondatok találhatóak ebben a jelentésben” – nyilatkozta a miniszter, hozzátéve, hogy biztosak abban, a következő jelentés teljesen új tartalommal fog szolgálni.
A béketárgyalásokról
A béketárgyalások kilátásaival kapcsolatban kifejtette: a világ biztonságosabbá vált az utóbbi pár hétben azóta, hogy az Egyesült Államok tárgyalásokat kezdett az orosz és az ukrán féllel is. Egyelőre nem világos, hogy rövid, közép vagy hosszú távon jön majd létre a béke, de annyi bizonyos, hogy a közvetlen orosz-amerikai tárgyalásoknak köszönhetően a háború eszkalációjának kockázata csökkent - mondta Szijjártó.
A Nemzetközi Büntetőbíróságtól való kilépés kapcsán a miniszter hangsúlyozta, hogy a testület politikai irányvonalat képvisel, és az izraeli kormányfő ellen kibocsátott elfogatóparancs nyilvánvalóan politikai motivációval bír.
- jelentette ki.
Szijjártó Péter leszögezte: Magyarország európai uniós tagságával kapcsolatban azonban kérdés sem merül fel. "Uniós tagként tekintünk magunkra a jövőben is, habár bizonyos reformok bevezetését szeretnénk elérni, mert az unió jelenleg nem elég versenyképes" - mondta.