Magyar Pétert bennfentes tőzsdei kereskedéssel gyanúsítják egy olyan ügyben, amelyben az MNB is nyomoz. Az érintett azonban határozottan kijelenti, hogy a vádak szerinte teljesen alaptalanok, és az egész ügy "teljesen kitalált".

A Magyar Pétert érintő lejárató hangfelvételek egyikén, amely még novemberben napvilágot látott, Vogel Evelin azt állította, hogy Magyarnak 90 millió forint értékű részvénye van, és hogy olyan információk birtokában próbált tőzsdén pénzt keresni, amelyekhez nem lett volna joga hozzáférni. Ennek kapcsán az Index ma arról számolt be – bár pontos forrást nem megjelölve, csupán "sajtóinformációkra" hivatkozva –, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda bennfentes kereskedelem gyanújával nyomoz az ügyben.

Állításaik szerint olyan információk birtokába jutottak, amelyek szerint 2023. július 21-én, pénteken délután három órakor Magyar "minden egyéb részvényét értékesítette, és több tízmillió forint értékben Opus-részvényeket vásárolt". Az Opus, amely Mészáros Lőrinc vagyonkezelőjének számít - itt található a cég tőzsdei adatlapja - még azon a napon, a piac zárását követően bejelentette egy részvény-visszavásárlási program elindítását, ami jelentős árfolyamemelkedést eredményezett a hétfői piacnyitáskor. Az Index értesülései szerint Magyar ekkor "emelt árfolyamon adta el ezeket a részvényeket, amivel több milliós haszonra tett szert".

Magyar Péter a vádakkal kapcsolatban két irányból is reagált: egyrészt a Facebook-oldalán bejelentette, hogy helyreigazítási pert indít, valamint büntetőfeljelentést tervez, másrészt pedig a Hvg-nek is nyilatkozott. Kijelentette, hogy "az Index cikke teljes mértékben hamis", mivel banki kimutatásai világosan bizonyítják, hogy július 21-én nem vásárolt Opus-részvényeket. Valójában csak július 25-én tett így, tehát jóval a hivatalos bejelentés után, amikor már széles körben ismert volt a visszavásárlás. Továbbá elmondta, hogy az akkor beszerzett részvények egy részét viszonylag gyorsan értékesítette, ezeken nyereséget realizált, míg más részét megtartotta, amelyekből végül kedvezőtlenebb árfolyamon tudott csak kiszállni.

Az Opus már 2023. július 14-én meghozta a döntést a részvény-visszavásárlásról, azonban ezt csupán egy héttel később tette közzé. Ez a késlekedés önmagában is szabálysértést jelentett, melynek következményei hamarosan megmutatkoztak. A Magyar Nemzeti Bank, amely a tőzsdefelügyelet feladatait is ellátja, megállapította, hogy a vállalat megszegte az európai uniós rendeletet, amely a piaci visszaélésekkel kapcsolatos, és előírja a bennfentes információk mielőbbi nyilvánosságra hozatalát. E határozat részletei elérhetők egy pdf dokumentumban. Az egyhetes halasztás lehetőséget teremtett arra, hogy a részvény-visszavásárlás híre széles körben terjedjen, így egyesek a bennfentes információk birtokában kereskedni próbálhattak.

Az MNB válaszolt kérdésünkre, amely arra vonatkozott, hogy Magyar Péter ellen kiszabtak-e bírságot, illetve indult-e ellene feljelentés. Az intézmény tájékoztatása szerint összesen hét magánszeméllyel szemben indult eljárás, amelyek a bennfentes kereskedés gyanúját vetik fel. "Néhány eljárást az MNB már lezárt (a kérdésben említett magánszeméllyel nem összefüggésben)" - áll a válaszban. Ezen kívül megosztották velünk azt a január 16-i sajtóközleményt is, amelyben egy érintett személyt 21 millió forint bírsággal sújtottak, és feljelentést tettek a bennfentes kereskedelem és a bennfentes információk jogosulatlan közzétételének tilalmát megsértő jogszabályok alapján. Hogy az Index által említett bennfentes kereskedelem gyanújával kapcsolatos nyomozásra gondoltak-e, azt nem tudni; a rendőrségnek elküldtük a kérdéseinket, de eddig nem érkezett válasz.

Vizsgáljuk meg a kereskedési adatokat az említett napokból! Az emlékezetes pénteken, július 21-én, az Opus részvényei 168,8 forinton nyitottak, majd a nap folyamán az árfolyam 183 forintra emelkedett, végül 181,8 forinton zárt, ami a nyitóár szintjén volt a mélypontja. Ezt követően hétfőn, 24-én 190 forinton kezdték a kereskedést, és a nap folyamán 188 és 223,5 forint között ingadozott az árfolyam, végül 217 forinton zárt. A forgalom ezeken a napokon kiemelkedően magas volt: pénteken 2 945 037 részvénnyel, hétfőn pedig 6 911 836 darabbal kereskedtek, míg kedden 4 577 557 darab cserélt gazdát. Érdemes megjegyezni, hogy a júliusi napi átlagos forgalom mindössze 1,25 millió darab volt, így ezek a napok jelentősen kiemelkedtek a szokásos aktivitásból, amely anélkül csupán 662 ezer darab körüli volt.

Azon a keddi napon, amit Magyar említ, 211-229 forint között mozgott a részvény árfolyama. Ez azért fontos, mert azt is állítja, hogy a 25-én (legrosszabb esetben ugyebár 229 forintért) vett részvényeinek volt egy része, nem adott el "viszonylag hamar", és azokból később már "rosszabb árfolyamon tudott kiszállni".

A historikus tőzsdei adatok szerint 2023. július 25-e után mindössze 9 olyan kereskedési nap volt, amikor a részvények minimumára 229 forint alatt volt, méghozzá történetesen a 25-e utáni kilenc nap. Ezután máig mindössze 11 olyan napot találunk, ahol a minimumár 300 forint alatt maradt, de azok közül a legalacsonyabb is 239 forint volt, ami 10 forinttal magasabb annál, amennyiért ő 25-én vehette a részvényeit. Tehát ha Magyar a július 25-én vett Opus-részvényeit legalább augusztus 8-ig megtartotta, akkor fogalmilag kizárt, hogy "rosszabb árfolyamon tudott kiszállni" belőlük (ha csak úgy nem értette, hogy rosszabbon annál, mint amennyiért egy másik napon eladhatta volna).

A dátumoknak nem csupán kronológiai, hanem mélyebb jelentősége is van, ahogy arra az Index is utal. Magyar Péter 2022. szeptember 1-jétől egészen 2024. február 13-ig a MBH Nyrt. felügyelő bizottságának tagja volt. Érdekesség, hogy a kormánypárti színekben tetszelgő lap, amelynek tulajdonosa, Vaszily Miklós, szintén az MBH felügyelőbizottságában ül, nemes egyszerűséggel "Mészáros Lőrinc bankjaként" hivatkozik az intézményre. E megnevezés implikálja, hogy Magyar Péter az MBH-beli pozíciójából fakadóan betekintést nyerhetett olyan bennfentes információkba, amelyek Mészáros másik vállalkozása, az Opus terveivel kapcsolatosak.

Related posts