Blanár úgy véli, hogy a koalíciós megállapodás elérhető közelségbe került.
![](/images/content/2025-02-627448602/fee323303acb98cb4491172335362bee.png)
Juraj Blanár külügyminiszter szerint a koalíciós tárgyalások vége felé közelednek, és bár egyelőre nem árult el semmit, azt ígéri, hogy amint lehetséges, részletesen tájékoztatják a nyilvánosságot, Viliam Karas, a KDH alelnöke ugyanakkor azt gondolja, hogy a legjobb esetben is egy pár hónapig fennálló, öttagú "tákolmány" jön majd létre a tárgyalásokat követően - nyilatkozták mindezt az STVR O 5 minút 12 című politikai vitaműsorának vasárnapi adásában.
Blanár szerint azért kell, hogy megállapodás szülessen a pártok közt, mert úgy gondolja, "nincs más politikai alternatíva". Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy amint a lehetőségek megengedik, részletesen tájékoztatják a nyilvánosságot a koalíció jövőjéről, beleértve azt is, ha esetleg nem tudnak megegyezni.
Karas véleménye szerint a jövőben csupán annyi változásra lehet számítani, hogy a jelenlegi három csoport helyett egy új, öt csoportból álló "tákolmány" fog kialakulni. Ez viszont valószínűleg nem lesz tartós, és pár hónapnál tovább nem fog működni, ami nem ígér jót az ország jövője szempontjából. Ugyanakkor a kereszténydemokraták alelnöke örömmel értesült arról, hogy Blanár ígérete szerint, ha nem jön létre egyezség, hamarosan bejelentik az előrehozott választások időpontját.
A tárcavezető ezt követően kifejtette, hogy Robert Fico miért maradt távol a brüsszeli vacsorától, ahol több európai vezető és Keir Starmer brit miniszterelnök is részt vett. Fico ugyanis az EU energiaügyi és jogállami biztossal folytatott megbeszélésen volt jelen, emellett pedig a miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a védelmi politikáról nem esett szó a találkozón, annak ellenére, hogy az eredeti cél éppen ez lett volna. Vitapartnere kifejezte elégedetlenségét a miniszterelnök döntésével kapcsolatban, amire Blanár azzal reagált, hogy a brit miniszterelnökkel való találkozót több más európai vezető is mellőzte.
Blanár határozottan elutasította azt a lehetőséget, hogy Szlovákia eltávolodjon az Európai Uniótól és a NATO-tól, hangsúlyozva, hogy az ország "szorosan kötődik" ezekhez a nemzetközi szervezetekhez. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy külpolitikánkat "mind a négy égtáj felé" nyitottabbá kell tenni. Karas, aki szintén nem hiszi, hogy a miniszterelnök komolyan fontolóra vette volna az EU-ból való kilépést, inkább Fico folyamatos kampányának részének tartja ezt a kijelentést. Ugyanakkor rámutatott, hogy az állampolgárok joggal érezhetik aggasztónak az ilyen irányú lépéseket, mivel azok csökkenthetik az ország hitelességét az EU-n belül. Végül hangsúlyozta, hogy a megmozduló, elégedetlen polgárok hangját a koalíciónak nem szabad alábecsülnie.