Franciaországban olyan javaslatok merültek fel, amelyek szerint az idősotthonokat börtönszerű intézményekké kívánják átalakítani. Az elképzelések célja, hogy fokozzák az idős emberek biztonságát és védelmét, de sokan aggódnak amiatt, hogy ez a megközelíté

Újabb fejezetéhez ért a súlyos anyagi visszaélések okán a figyelem középpontjába került franciaországi idősotthonok története: Gérald Darmanin igazságügyi miniszter a nemrég bezárt 55 intézmény börtönné alakítását javasolja. Nemrég a politikus az Amazonas dzsungelében építendő büntetés-végrehajtási intézményről is beszélt.
"Jelenleg a bezárt idősotthonokat vizsgálom, amelyeket úgy tudnék átalakítani, hogy nagyon gyorsan el tudják helyezni ott foglyokat" - erről beszélt Gérald Darmanin igazságügyi miniszter a francia RTL hétfő reggeli műsorában.
"Franciaországban a foglyokat veszélyességüktől függetlenül ugyanabba a börtönbe zárjuk, mint ahol az iszlamista terroristát, a drogkereskedőt tartjuk - például velük egy helyre kerül a tízszer ittasan vezető fickó is. Ez teljesen ostobaság! Szinte az egyetlenek vagyunk Európában, akik ezt tesszük" - idézi a Le Figaro a politikust.
Kiemelte: "A foglyokat tehát a veszélyességük szintje szerint csoportosítjuk. Július 31-ére egy különleges biztonsági intézmény épül a drogkereskedők számára. Emellett terveim között szerepel, hogy emberi léptékű börtönöket is létrehozzak azoknak, akik nem jelentenek fenyegetést a társadalomra."
A tunéziai gyökerekkel rendelkező belügyminiszter, Gérald Darmanin, aki a migrációs kérdésekben eddig inkább visszafogott álláspontot képviselt, Macron kormányfői alatt kulcsszereplővé vált. Egy figyelemre méltó pillanatban azonban határozott fellépésével sokakat meglepett: betiltotta és feloszlatta a fiatal konzervatív értelmiségiekből álló, a médiában tévesen "szélsőjobboldaliként" emlegetett Génération Identitaires nevű mozgalmat, amely a korlátlan bevándorlás ellen kívánt hangot adni. Darmanin, akit a sajtó a következő elnökválasztás lehetséges jelöltjei között emleget, tervei között szerepel, hogy átalakítaná azokat a zárt idősek otthonait, amelyek közül 55-öt bezártak az Orpea-botrány következtében.
Az otthonokat márciusban zárták be vagy helyeztek vagyonfelügyelet alá, mivel egy kormányzati ellenőrzés során rossz bánásmódot érzékeltek vagy jelentős működési zavarokat tapasztaltak ezeknél az intézményeknél azokban az években, amikor Darmanin volt a belügyminiszter.
Franciaország több javaslatot fogalmazott meg szomszédos országai, például Spanyolország felé, arra vonatkozóan, hogy "néhány száz, sőt akár ezer börtönhelyet béreljenek az országhatár közelében." A német börtönök, melyek nem szenvednek a túlzsúfoltságtól, szintén felkeltették a francia belügyminisztérium figyelmét. Gérald Darmanin, a belügyminiszter, a Le Figaro beszámolója szerint hangsúlyozta, hogy egy ilyen rendszer bevezetéséhez "le kell győzni a jogi nehézségeket, különösen az európai jogszabályokat," utalva arra is, hogy fontos a családok és a fogvatartottak közötti kapcsolatok fenntartása.
Májusban e célok szellemében a francia kormány bejelentette, hogy...
Az Amazonas dzsungelének mélyén, ahol a kábítószer-kereskedelem következményeként a legszigorúbb büntetésekre ítélt rabok, valamint a radikalizálódott elítéltek várják sorsuk alakulását, a helyzet rendkívül feszített. Gérald Darmanin belügyminisztersége alatt számos brutális bűncselekmény, gyakran bevándorlók által elkövetett gyilkosságok és erőszakcselekmények rázta meg Franciaországot, különösen a gyerekek és fiatalok ellen. Ezeknek a bűncselekményeknek egy része mögött álló elkövetők most a francia börtönök sötét falai között töltik mindennapjaikat. Az események összefonódása és a társadalmi feszültségek egyre inkább rávilágítanak a helyzet súlyosságára és a megoldások keresésének sürgető szükségességére.