Feltűnő megszorítások a WHO-nál: sokkoló módon csökkentenék a kiadásokat!

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tagállamai jelenleg 400 millió dolláros, azaz körülbelül 159,7 milliárd forintos költségcsökkentési lehetőségekről folytatnak tárgyalásokat. Ez a helyzet azután alakult ki, hogy az ügynökség legnagyobb kormányzati támogatója, az Egyesült Államok január végén bejelentette, hogy kilép a szervezetből – derült ki egy hétfőn nyilvánosságra hozott dokumentumból.

A szervezet éves végrehajtó tanácsi ülésén Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz főigazgató határozottan kiállt az ügynökség munkája és a legutóbbi reformok mellett. Kiemelte, hogy az Egyesült Államoknak érdemes lenne átgondolnia kilépését, és javasolta, hogy nyissanak meg egy párbeszédet a WHO-val a jövőbeli változások érdekében.

„Kérlek, formáld át a szöveget a saját stílusodban” – javasolta az ENSZ szakosodott szervezetének vezetője.

A költségvetés csökkentését a jövő hétig tartó, Genfben megrendezett végrehajtó tanácsi ülésen vitatják meg, amelyen a tagállamok képviselői az ügynökség finanszírozásáról és a 2026-2027-es időszakra vonatkozó munkájáról tárgyalnak. A végrehajtó tanács a hétfőn közzétett dokumentum szerint a költségvetés alapprogramokra vonatkozó részének

az előirányzott 5,3 milliárd dollárról való csökkentését javasolja 4,9 milliárd dollárra.

Ez a 2026-2027-es időszakra tervezett, eredetileg 7,5 milliárd dolláros átfogó költségvetés részét képezi, amely magában foglalja a gyermekbénulás megszüntetésére és a vészhelyzetek kezelésére szánt forrásokat is.

Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépése után viszonylag gyorsan megkezdte az Egyesült Államok kilépésének folyamatát a WHO-ból. Ez a lépés egy évig tartott, aminek során az Egyesült Államok, mint a szervezet legnagyobb kormányzati támogatója, a globális költségvetés körülbelül 18%-át fedezte. A WHO, miután az USA bejelentette a kilépést, azonnal reagált, és számos költségcsökkentő intézkedést hozott. Az Egészségügyi Világszervezet működése részben a tagállamok által fizetett tagdíjakból, részben pedig önkéntes hozzájárulásokból és beruházásokból finanszírozódik. Érdekesség, hogy a szervezet költségvetésének kétharmadát csupán öt donorország biztosítja.

Related posts