A mátyusföldi pedagógusok csatlakoztak a sztrájkhoz, azonban hangsúlyozzák, hogy határozottabb lépésekre van szükség.

A galántai gimnázium tanulói szerdán fekete öltözetben jelentek meg az iskolában, kifejezve ezzel szolidaritásukat.
Takács Katalin, a Diószegi Petőfi Sándor Alapiskola igazgatója elmondta, hogy az intézmény munkatársai szervezetten nem vettek részt a mai tiltakozáson. Úgy vélik, hogy a csendes tiltakozás nem elegendő a helyzetek valódi megoldásához, és ezzel nem járulnak hozzá a fennálló problémák orvoslásához.
Ha a tanárok feketében jelennek meg, de a megszokott módon folytatják a tanítást, az nem minősül sztrájknak. A valódi sztrájk abban nyilvánulna meg, ha az iskola ajtaját bezárnánk; ez olyan helyzetet teremtene, amely mindenkinek szembetűnő lenne: nem zajlana oktatás, a gyerekek kénytelenek lennének otthon maradni, és a szülők nem tudnának munkába menni.
„Tedd egyedivé a szövegedet” - jelentette ki az igazgató, hangsúlyozva, hogy természetesen teljes mértékben egyetértenek a követelések minden egyes pontjával, és elkötelezetten támogatják a szakszervezetek kezdeményezését.
A Farkasdi Károlyi József Alapiskola munkatársai szerda reggel egy különleges kezdeményezés keretében feketében érkeztek a munkahelyükre. A tanárok kifejezték, hogy fontosnak tartják, hogy hangot adjanak a véleményüknek, ugyanakkor úgy vélik, hogy radikálisabb lépésekre lenne szükségük, hasonlóan az orvosok által tett intézkedésekhez. Csak így remélhetik, hogy a kormány komolyan foglalkozik a felmerülő problémáikkal. A tanári kar tagjai egyetértenek abban is, hogy az orvosok könnyebben tudják vállalni a munkahelyváltást, mivel a fizetésük lehetővé teszi számukra, hogy pár hónapnyi jövedelemkiesést viszonylag könnyebben elviseljenek, míg a pedagógusok esetében ez a helyzet sokkal nehezebb a családi költségvetés szempontjából.
Sajnos sokan úgy vélik, hogy a tanárok számára ez a lépés anyagilag megfizethetetlen. Emellett a közvélemény reakciója is eltérő lenne, mint amit az orvosok esetében tapasztalunk. A bérnövekedés tekintetében a tanárok rendszerszintű változtatásokat sürgetnek, a 10%-os emelést pedig minimálisnak tartják. Úgy érzik, hogy az egyszeri 800 eurós juttatás csupán egy figyelemelterelő eszköz a minisztérium részéről, amely eltakarja a súlyosabb problémákat.
Én azt szeretném, ha olyan szinten emelkedne a fizetésünk, hogy az árak folyamatos emelkedését kövesse, ne legyen évről évre egyre nagyobb anyagi gondom, ne jussak el oda, hogy fizetéstől fizetésig kell élnem
- Ezt teljesen elfogadhatatlannak tartják - mondta az egyikük. Kiemelték, hogy a szaktárca figyelmen kívül hagyja azokat az alkalmazottakat is, akik nem pedagógusok, de elengedhetetlenek az iskola működéséhez: a napköziben dolgozó nevelőket, a konyhai személyzetet és a takarítókat. Ők sajnos nem részesülnek az egyszeri juttatásban.
A bérszintjük annyira alacsony, hogy hamarosan komoly nehézségekbe ütközünk megfelelő alkalmazottak keresésekor. A pedellus pozíciót csak úgy tudjuk betölteni, ha az illetőnek van egyéb munkája is, hiszen ebből a jövedelemből nem lehet megélni.
- hangsúlyozta az igazgató, Keresztesi Ildikó.
Beáta Szarka, az iskola elkötelezett pedagógusa, hangsúlyozta, hogy a tanári bérek emelésére van szükség ahhoz, hogy a tanárok olyan színvonalon élhessenek, ami lehetővé teszi számukra, hogy ne kelljen másodállást vállalniuk.
Az emberek számára elengedhetetlen, hogy felismerjék: a jövőnk alapja az, hogy milyen értékeket és tudást adunk át a fiataloknak az iskolai környezetben. Ha a pedagógusokat nem értékeljük és nem támogatjuk, és ha az intézmények csupán a létszámot növelik, szakmai háttér és elkötelezettség nélkül, akkor a tanulás minősége minden szinten romlani fog. A jövő generációinak fejlődése tehát közvetlenül összefonódik a tanárok megbecsülésével és a megfelelő szakmai követelmények betartásával.
A pedagógusi pálya vonzóvá tételével biztosíthatjuk, hogy a legtehetségesebb fiatalok válasszák ezt a hivatást. Célunk, hogy az egyetemekre a legkiválóbb diákok kerüljenek be, így a tanári karban is a legjobbak képviseljék a szakmát. Ezzel nemcsak a tanárok színvonalát emelhetjük, hanem a jövő generációjának nevelését is jelentősen javíthatjuk.
Ezt leginkább a fizetések emelésével lehet elérni, hiszen pénzből élünk. Ha ez így lenne, a tanári szakot végzett diplomások nem máshol keresnének munkát"
- fejtette ki Szarka Beáta. Szóba került a tanárhiány problémája is, amely különösen égetően érinti Pozsony környékét. Nem véletlenül, hiszen ez a terület a legdrágább megélhetést kínálja, ami szerintük jól tükrözi az oktatásügyben tapasztalható súlyos nehézségeket. A farkasdi tanárok azt is hangsúlyozták, hogy a gyerekek számára hiányoznak a férfi szerepmodellek, mivel az iskolákban alig találkoznak férfi tanítókkal.