"Fenn a magasban dicsérik Allah nevét!" – e szavakkal ünneplik az utcán az emberek Szíriában az Irán elleni támadást.

A Közel-Kelet összetett kapcsolatrendszerét remekül tükrözi, hogy az arab országok nem szerveztek tömegtüntetéseket Irán elleni támadások után. Sőt, a helyzet még érdekesebb, hiszen a régió politikai dinamikái sokkal árnyaltabbak, mint ahogy azt elsőre gondolnánk.

Izrael akcióit általában általános elítélések és tömeges tünetések kísérik a Közel-Keleten. Ezek azonban Irán nukleáris létesítményei elleni támadás után egyelőre elmaradtak. Ez rávilágít a régió régi szunnita-síita ellentétére: Irán síita nagyhatalom, amely a szunnita tengerben akart domináns szerepet.

A közösségi oldalakon is jól látszik az ellentét: terjednek azok a szunnita posztok, amelyek ünneplik a támadást.

Az iraki szunniták például az izraeli védelmi erők arab nyelvű szóvivőjének videóját osztják meg saját közösségi oldalaikon. Az X platformon hatalmas viták robbantak ki, miután a szaúdi és más olajtermelő országok felhasználói ünnepelték a támadást.

A szíriai öröm megjelenéséről már videós bizonyítékok is napvilágot láttak, miután egy helyi riporter az utcán kérdezte meg az embereket a legújabb támadás kapcsán. A válaszokból világosan kiderül, hogy a megkérdezettek többsége a teheráni rezsimet okolja a polgárháború elhúzódásáért.

„Mi is hozzájárultunk a magunk módján. Dicsőség Allahnak. Remélem, hogy ez a gengszter rendszer minél előbb véget ér, és végleg eltűnik” – nyilatkozta egy férfi.

- mondta egy másik szíriai, aki úgy véli, hogy Irán folyamatosan a szunnita közösséget próbálja elnyomni. "Rádtették a bombákat, minket is megsemmisítettek, most pedig őket támadják, de Izraelnek visszavágni már nem mernek."

"Allah végezzen velük" - fogalmazott egy fiatal iráni, miközben Szíriát emlegette. "Szétrombolták az országot, most itt az ideje, hogy Allah igazságot szolgáltasson."

Egy szíriai járókelő kifejtette: Irán ellenségesen viszonyul az országához, ezért úgy véli, hogy megérdemlik a mostani sorsukat.

Az egyik megkérdezett kifejtette: korábban Irán olyan milíciákkal reagált a kihívásokra, mint a Hezbollah, ám manapság csak panaszkodnak, és hashtagek tengerét posztolják a közösségi platformokon.

- mondta egy másik járókelő. "Izrael száz éven át akarja bombázni Iránt? Én szurkolni fogok" - tette hozzá.

Related posts