Ebben a korosztályban tapasztalható a legmarkánsabb csökkenés az agyi teljesítményben: egy friss kutatás segítségével felkészülhetsz a változásokra.
Az öregedés mögött új kutatások állnak - és ezekből most végre megtudhatjuk, mikor kezd el igazán hanyatlani az agyunk teljesítménye. Ha eddig abban reménykedtél, hogy ez valamikor a nyolcvanas éveinkben indul be, van egy fontos hírünk: a kognitív öregedés sokkal korábban kezdődik, mint azt a legtöbben gondolják.
A legfrissebb kutatás, amely a Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) című tudományos folyóiratban látott napvilágot, világosan megfogalmazza, hogy az agyunk öregedési folyamatai körülbelül a negyvenes éveink elején kezdődnek. A kutatás szerint ez a változás pontosan 43,7 éves korban következik be, amikor az anyagcsere folyamatai elkezdenek instabillá válni, ami közvetlen hatással bír az agyunk állapotára is.
Ez az úgynevezett metabolikus stressz időszaka, amikor a testünk nehezen őrzi meg a belső egyensúlyt. Ilyenkor a sejtek és a rendszerek folyamatosan küzdenek a stabilitásért, ami különféle fiziológiai változásokat eredményez.
A kutatók szerint az agyi hanyatlás nem egyetlen pillanatban történik meg, hanem több fázisban. Három fő mérföldkövet azonosítottak:
Ha tehát azt gondoltad, hogy csak időskorban kell az agy egészségével foglalkozni, a tudomány most rávilágít: jobb, ha már a középkorú éveidben odafigyelsz rá. Különösen akkor, ha például inzulinrezisztenciával, cukorbetegséggel vagy más metabolikus betegséggel élsz, mert ezek jelentősen felgyorsíthatják az agy romlását.
A jó hír az, hogy nem vagy teljesen kiszolgáltatva az időnek. A kutatás szerint a metabolikus stressz - vagyis az agy öregedésének egyik fő kiváltó oka - jelentősen befolyásolható életmóddal. Nézzük, mit tehetsz:
A kutatás világosan megmutatja, hogy agyunk fokozatosan romlik, nem hirtelen következik be a változás - és ez nem más, mint egy kedvező hír. Ha tisztában vagyunk ezzel a folyamattal, lehetőség nyílik arra, hogy aktívan beavatkozzunk. Az egészséges életmód nem varázsszer, de jelentős hatással lehet arra, hogy milyen mentális állapotban éljük meg a jövőnket évtizedek múlva.
Ha most a negyvenes éveidben jársz, vagy éppen a küszöbén állsz, itt az ideje, hogy különös figyelmet szentelj az agyadnak is. Ne csupán a fizikai fittségedre koncentrálj, hanem az elméd edzésére is! Az öregedés elkerülhetetlen része az életnek, de az, hogy ezt hogyan tapasztaljuk meg, már a mi kezünkben van.