Erdély olyan gazdag ritkaföldfém-lelőhelyekben, hogy még Trump is elégedetten csettintene a szája szélén. | Krónika Online

A nemesfémek, mint az arany és az ezüst, már a római kor óta fontos szerepet játszanak az emberi történelemben, hiszen bányászatuk évszázadok óta folyik. Most azonban úgy tűnik, hogy a bányaipar újra felfelé ívelhet, ha elegendő tőke áll rendelkezésre, és sikerül környezetbarát technológiákat bevezetni a kitermelés során. Ez a fejlődés lehetőséget adhat arra, hogy a fenntartható bányászat új korszakába lépjünk.

Jelenleg mindez csupán lehetőségként lebeg előttünk, de nem elhanyagolható, hogy megvizsgáljuk, milyen erőforrásokkal bír Erdély, a Partium és a Bánság. Cikkünkben az Adevărul által készített áttekintés alapján kínálunk egy kis betekintést ebbe a fontos kérdéskörbe.

Az évtizedek során az országban működő számos bányászati létesítmény és kutatás révén sikerült felfedezni értékes ritkaföldfém- és kritikus nyersanyagkészleteket. Ugyanakkor az 1990-es évek óta 28 megyében közel 600 bányászati üzemet zártak be véglegesen. Ezt a megállapítást a gazdasági minisztérium által kiadott "Románia nem energetikai ásványkincsekre vonatkozó stratégiája, 2035-ös horizont" című dokumentum tartalmazza.

A romániai bányák többsége az 1990-es és 2000-es évek során került bezárásra, főként gazdasági tényezők következtében.

Related posts