A budapesti ügyvivő nyilatkozata szerint az Egyesült Államok fokozza jelenlétét Közép-Európában.

A budapesti nagykövetséget vezető amerikai ügyvivő, Robert Palladino kijelentette, hogy Közép-Európa nem ütközőzóna, és az USA erősíteni fogja a védelmi együttműködését a térség államaival.
Robert Palladino, az amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője, egy keddi konferencián bejelentette, hogy az Egyesült Államok fokozza jelenlétét Közép-Európában, és intenzívebbé teszi védelmi együttműködését a térség országainak.
Közép-Európa nem csupán egy ütközőzóna vagy periféria, hanem dinamikus és szuverén nemzetek otthona. Donald Trump elnöksége alatt olyan nemzetekkel találkozunk, amelyek nemcsak számítanak, hanem példát is mutatnak, és határozottan kiállnak a Nyugat értékei mellett. Az Egyesült Államok elismeri és tiszteletben tartja Közép-Európa országainak gazdag történelmét, egyedi kultúráját és sokszínű perspektíváit. Célunk nem az, hogy kioktató módon lépjünk fel, hanem hogy egyenrangú partnerként működjünk együtt. Megközelítésünk a kölcsönös tiszteletre és a gyakorlatias eredményekre épít. – hangoztatta a diplomata.
Palladino a Közép-Európai Csúcstalálkozón hangsúlyozta, hogy a térség országainak elengedhetetlen hozzáférést kell biztosítaniuk az amerikai energiahordozókhoz. Egy erős Közép-Európa nemcsak saját jólétét szolgálja, hanem az egész kontinens békéjének megőrzésében is nélkülözhetetlen szerepet játszik. A régió megerősítéséhez elengedhetetlen, hogy figyelembe vegyük Donald Trump javaslatait, és a katonai kiadásokat a bruttó hazai termék 5%-ára emeljük.
Az energiahordozók helyzetével kapcsolatban a Telex tudósítása alapján az Egyesült Államok Külügyminisztériumának Energiaforrások Irodájának vezető tanácsadója a budapesti LNG Summit során hangsúlyozta, hogy célja az amerikai cseppfolyósított földgáz (LNG) iránti kereslet növelése a régióban. Ezen a rendezvényen Palladino is érintette az amerikai LNG szerepét, aláhúzva annak jelentőségét a helyi energiaellátásban.
Palladino emellett rávilágított a magyar és az amerikai kormány ideológiai párhuzamaira is. Szavai szerint az Egyesült Államokban a család, a vallás és a haza iránti elköteleződés nemcsak hogy élő és dinamikus értékek, hanem a nyugati társadalmak fundamentumát képezik.