Az idősebbek és a nyugdíjasok egy sötét alagút mélyére utaznak, ahol az emlékek és a tapasztalatok sűrűsödnek.

Az Egyesült Államok és ezzel a világgazdaság kilátásai sötétek. Hiába halasztotta el Donald Trump amerikai elnök a vámtarifák egy részének bevezetését, jó pár megmaradt, Kínával szemben már a 100 százalékos szint felett járnak. A távol-keleti birodalom kivételével másoknak adott három hónapos moratórium a most ismert helyzet alapján nem végleges törlést jelent, így maradt a gazdasági bizonytalanság és ezzel az amerikai recesszió veszélye. Ha pedig az Egyesült Államok gazdasága recesszióba kerül, az a világgazdaság, ezen belül számos ország számára is komoly kockázatot jelent.
Mit tehet az átlagember a zord gazdasági környezetben? Képezzen tartalékot! Mark Zandi, a Moody's Analytics vezető elemzője az Atlantic magazinnak azt tanácsolta, hogy a fiatalabb, jövedelemmel rendelkező egyének érdemes, ha megtakarítják bevételeik egy részét.
A recesszió időszakában fokozottabb a kockázata annak, hogy valakit elbocsátanak, vagy esetleg a bérét, illetve a munkaidő kereteit csökkentik.
"Csökkentse a költségeit!" - figyelmeztetett David Blanchflower közgazdász a hétköznapi embereknek. Akiknek nincsenek jelentős megtakarításaik, kénytelenek lehetnek halasztani a tervezett kiadásaikat. Ilyen lehet például a lakás karbantartása, az autó szervizelése, vagy a fogorvoshoz való eljutás, ami nem tűr halasztást.
Természetesen nem minden háztartás képes erre. Magyarországon is sokan vannak, akik a havi jövedelmükből kénytelenek napról napra boldogulni.
A recessziós előrejelzések komoly munkaerőpiaci kockázatokat vonnak maguk után. Az idősebb munkavállalók esetében különösen aggasztó, hogy ők lehetnek a legelsők, akiket elbocsátanak a munkahelyükön. Bár a nyugdíjasok esetében ez a félelem nem releváns, Zandi véleménye szerint a gazdasági nehézségek idején nekik is érdemes újragondolniuk a kiadásaikat és a pénzügyi prioritásaikat.
Akiknek van megtakarítása közülük, az jól teszi, ha átnézi a befektetéseit és esetleg profi szakemberrel átalakítja a meglévő portfólióját. Akinek több megtakarítása van, mint amennyi a nehéz napok túléléséhez szükséges, az megfontolhatja, hogy némi vagyon szerzésére fordítsa a pénzét. Amíg Donald Trump az Egyesült Államok elnöke, addig nem lehet a jövőre vonatkozóan tervezni. Bármilyen őrült döntés és annak visszavonása követheti egymást.
Mindez persze elvezethet egy önmagát beteljesítő jóslathoz. Ha mindenki visszafogja a költekezését, akkor leszálló ágba kerül a fogyasztás, ami gazdasági visszaesést okozhat. A kilábalást a jegybankok kamatcsökkentései ígérhetik, de normális esetben a kormányok is be szoktak szállni gazdaságösztönző intézkedésekkel. Ez most az Egyesült Államokban nem várható.
A történet keserű összefoglalója egy érdekes paradoxonra épül: Trump április 2-át "felszabadulás napjának" nevezte, amikor bejelentette a világ többi országának megbüntetésére szánt vámokat. Ezzel azt a szándékát próbálta kifejezni, hogy az Egyesült Államok végre méltányos bánásmódban részesül a globális kereskedelem színterén. Azonban a részleges vámtarifa-felfüggesztés ellenére az amerikai gazdaságot recesszió fenyegeti, ami ironikus módon egyfajta "felszabadulást" hozhat az átlagemberek életébe. A munkanélküliség lehetősége ugyanis azt jelenti, hogy megszabadulhatnak a mindennapi munkába járás monotonitásától. Csakhogy ez a "felszabadulás" korántsem tűnik vonzónak, hiszen a munkanélküliség nem más, mint a bizonytalanság és a megélhetési gondok forrása. Egy ilyen forgatókönyv messze nem a vágyott jövőt vetíti előre.