Fideszhez köthető propagandisták orosz titkosszolgálati kapcsolatai kerültek napvilágra egy nemzetbiztonsági vizsgálat során.

Bár az utóbbi tíz évben rendszeresen találkozhattunk vele, mint a közmédia egyik biztonságpolitikai szakértője, az eddig kiderült információk szerint orosz titkosszolgálati kapcsolatokkal rendelkezik, ami miatt ő maga a biztonsági kockázat. És erre nem is az ellenzék jött rá, hanem a nemzetbiztonsági ellenőrzés.

Az ügy azonban még korántsem zárult le: Georg Spöttle, aki az orosz narratívát szinte tökéletesen megjelenítette, a hírek szerint megpróbálta a legfelsőbb politikai körökben lévő fideszes kapcsolatait mozgósítani, hogy a felderített kockázatot jelentő ismerőse diplomáciai posztot kapjon. Ám ez az erőfeszítés végül nem vezetett eredményre. Vajon ezzel még szorosabbra fűződik az orosz titkosszolgálat kapcsolata a békepárti kormányunkkal? Egy újabb, rendkívül zavarba ejtő ügy látott napvilágot a Fideszhez közel álló körökből, különösen azután, hogy kiderült, az ukrán titkosszolgálat kémjeként elhíresült Holló István baráti szálakat ápol Orbán Viktor egyik családtagjával.

A Telex.hu alaposan belemerült az ügy részleteibe, miközben az Euronews.com is érdeklődött a történések iránt, és számos érdekes információra bukkant. Egy személy, aki a 2024 második felében a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) keretein belül működő Magyar Diplomáciai Akadémia diplomataképző programjára pályázott, nemzetbiztonsági kockázatot jelentett – számolt be róla a Direkt 36. Az értesülések szerint az illető átvilágítása megbukott, mivel kiderült, hogy közeli barátjának orosz titkosszolgálati kapcsolatai vannak. Ez a barát pedig nem más, mint Georg Spöttle, a magyar kormánnyal szoros kapcsolatokat ápoló fideszes propagandista.

A budapesti születésű Spöttle, aki később Németországban telepedett le, az ezredforduló óta folyamatosan jelen van a magyar médiában. Eleinte rendőrségi és biztonsági kérdésekben osztotta meg véleményét, az utóbbi években pedig a biztonságpolitika és közélet területén is aktív szereplővé vált. Ő az egyik legismertebb "szakértő", akit a kormánymédia gyakran megidéz. A 2015-ös bevándorlási válság idején a kormány migránsellenes retorikáját támogatta, és részt vett olyan lakossági fórumokon is, amelyeket a kormánypárt szervezett a 2018-as választások előkészületei során.

Az orosz-ukrán konfliktus során Spöttle az orosz fél meghívására a frontvonalra látogatott. A Demokratának adott interjújában kifejtette, hogy az ukrán erők terroristamódszereket vetnek be, míg az oroszokkal való találkozója során inkább hazaszeretet és elkötelezettség érzetét tapasztalta, mintsem gyűlöletet.

Spöttle nem tartja magát közszereplőnek, ezért a kommunista rezsim titkosszolgálati iratait őrző levéltárban egyelőre nem áll módjában betekinteni az esetlegesen róla készült dokumentumokba.

A Direkt 36 forrásai szerint Spöttle szoros baráti kapcsolatban áll egy olyan személlyel, aki nemzetbiztonsági kockázatot jelenthet. Állítólag Spöttle kormányzati kapcsolatait felhasználva próbálta a barátját diplomata álláshoz juttatni. "Olyan értesülések láttak napvilágot, hogy Szijjártó Péter, a Fidesz egyik prominens politikusa, volt az, akinek segítségét kérte Spöttle. A célja az volt, hogy közeli ismerőse, a nemzetbiztonsági kockázat ellenére, részt vehessen a diplomataképzésen, és ezáltal diplomatává válhasson" - olvasható a cikkben. A lap megkereste a Miniszterelnöki Kabinetirodát a hírek kapcsán, azonban eddig érdemi válasz még nem érkezett.

Georg Spöttle, aki rendszeres vendége az Ultrahang podcastnak, már 2022 őszén kifejtette véleményét:

"Nem titkolom a véleményemet: ebben a konfliktusban teljes mértékben Oroszország mellett állok."

Oleg Szmirnov, aki a Spöttléhez köthető, korábban a VSquare visegrádi régiós tényfeltáró oldalán került említésre. A cikk szerzője rámutatott, hogy Szmirnov a GRU, azaz az orosz katonai titkosszolgálat tisztje, akinek a Magyar Honvédség vezetésével való kapcsolata és jelenléte komoly aggodalmakat keltett a NATO-szövetségesek körében. Szmirnov 2024 őszén zárta le a magyarországi misszióját.

Az ukrán területek 2022-es orosz invázióját követően Spöttle nyíltan kiállt az agresszor mellett, jellemzően a Fideszhez köthető platformokon fejtette ki véleményét. A kormányzati kommunikáció már 2015-ben, a menekültválság idején felfedezte magának Spöttlét, aki azóta a migrációs kérdések mellett egyre inkább az orosz-ukrán konfliktusra is fókuszálni kezdett. Az évek során így a migráció és a geopolitikai feszültségek összefonódó témáiban vált megkerülhetetlenné a szerepe.

Spöttle a Direkt36 kérdésére nem válaszolt, viszont az Index megkeresésére reagált:

Hát, ezt a témát inkább hanyagolnám, mert annyira abszurd, hogy szavakat is alig találok rá. Az egész helyzet kifejezetten zavaró, és nem szeretném tovább ragozni. Egyszerűen nem értem, miért kellene ezzel foglalkozni, mert számomra teljesen értelmetlen.

- mondta. Mindenesetre az olvasók tűkön ülve várják, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal keményen lecsapjon és felgöngyölítse az orosz titkosszolgálat és a Fidesz összefonódásának ügyét, de egyelőre ilyenről nincs tudomásunk. Mivel ismét felmerülhet a meghökkentő véletlen újabb esete. (Képek: Direkt36)

Related posts