Egy jelentős vizsgálat igazolta, hogy Einstein klasszikus elmélete a világmindenség minden zugában érvényes.

A kaliforniai Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratórium munkatársai mérföldkőnek számító kutatásukban megerősítették, hogy Albert Einstein 1915-ben publikált általános relativitáselmélete hatalmas, kozmikus léptékekben is megállja a helyét.

A kutatók a Sötét Energia Spektroszkópiai Műszer (DESI) révén 5,7 millió galaxis eloszlását térképezték fel, 11 milliárd év távlatában a kozmikus történelem során. Vizsgálatuk középpontjában az a kérdés állt, hogy miként befolyásolta a gravitáció a kozmikus hálózat kialakulását – amely a galaxisok és a sötét anyag szövevényes összefonódását jelenti – a világegyetem folyamatos tágulásával szemben.

Az eredmények megfeleltek az általános relativitáselmélet előrejelzéseinek, megerősítve annak pontosságát nemcsak a Naprendszer szintjén, hanem univerzális léptékben is.

A DESI kollaboráció első évének adatgyűjtése, amely 2019-ben kezdődött, forradalmi betekintést kínál a világegyetem fejlődésének folyamatába. A felmérés során kiderült, hogyan csomósodnak a galaxisok a kozmikus hálózat mentén idővel, és megerősítette, hogy az eloszlás összhangban van az általános relativitáselmélet által támasztott elvárásokkal. Az átfogó elemzés a korábbi kutatásokra támaszkodik, amelyek az univerzumbő tágulását az ősi akusztikus hullámok nyomai alapján mérték.

A projekt célja, hogy felfedezze és elemezze a több mint 40 millió galaxist és kvazárt, ezzel mélyebb megértést nyerve a sötét anyag és sötét energia rejtelmeibe, amelyek a világegyetem körülbelül 95 százalékát teszik ki. Ezek a rejtélyes erők még mindig sok kérdést hagynak maguk után, ám elengedhetetlenek az univerzum folyamatosan gyorsuló tágulásának megértéséhez.

Related posts