Az idénymunka költségei itthon annyira megemelkedtek, hogy számos gazda kénytelen volt radikális intézkedéseket hozni - Agrárszektor.

NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Február 1-jétől a mezőgazdasági idénymunka napi közterhei 1300-ról 2200 forintra, az alkalmi munkavállalásé pedig 2700-ról 4400 forintra emelkedtek. A változás különösen érzékenyen érinti a zöldség-gyümölcs ágazatot, ahol a termelők mezőgazdasági idénymunkásokat, az élelmiszeripari cégek pedig alkalmi munkavállalókat foglalkoztatnak.

A FruitVeb elemzése szerint a gyümölcsültetvények esetében az adóterhek emelkedése hektáronként 54-225 ezer forint többletköltséget jelent. Emellett a napszám várhatóan 7-9 százalékkal, azaz 1000-1500 forinttal növekszik, ami hektáronként további 60-375 ezer forint kiadást von maga után. Összességében a bérköltségek emelkedése hektáronként 100-600 ezer forint között mozog, miközben az adóterhek 62 százalékkal nőnek az egyszerűsített foglalkoztatás keretein belül dolgozó munkavállalók után.

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy 2025. július 1-jétől radikális változások lépnek életbe az egyszerűsített foglalkoztatás terén: a megengedett munkanapok száma 120-ra csökken. Ez a lépés valószínűleg arra fogja ösztönözni a cégeket, hogy mérsékeljék az alkalmi és idénymunkások alkalmazását.

A munkaerőhiány már a tavalyi szezonban is érezhetően jelen volt, annak ellenére, hogy a keleti országrészben 12 ezer, míg az ország középső és nyugati területein akár 15-18 ezer forintos napi bért kínáltak az idénymunkásoknak. Nagypéter Sándor, a Dél-alföldi Kertészek Szövetkezetének elnöke hangsúlyozza, hogy a megoldást egyre inkább a harmadik országból érkező munkavállalók jelentik, különösen a Fülöp-szigetekről érkezett munkások, akiket megbízhatóságuk miatt kedvelnek a munkaadók. Ugyanakkor a külföldi munkaerő alkalmazását korlátozó intézkedések is életbe lépnek: Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter bejelentése szerint 2025-től maximum 35 ezer tartózkodási engedélyt adnak ki vendégmunkásoknak, ami az előző évhez képest drasztikus csökkentést jelent.

Bódi László, a hajdúnánási Tedej Zrt. ügyvezetője felhívta a figyelmet a szabályos foglalkoztatás kihívásaira:

Az a helyzet, hogy nálunk nem áll módunkban az alkalmi és idénymunkások számára reggel pálinkát, délben sört, este pedig vacsorát kínálni, és zsebbe kifizetni a munkájukat, ahogyan azt sok családi gazdaságban megszokták.

A vezérigazgató bírálta a diákmunka szabályozását, mivel a munkaszerződéses foglalkoztatás költségei túl magasra szöktek. A megnövekedett kiadások következtében a Tedej Zrt. jelentős mértékben lecsökkentette almaültetvényeinek területét, és a meggytermesztést is mérsékelni kényszerül.

Almaszedés és meggyrázás idején 50-60 idénymunkást tudunk most foglalkoztatni, korábban ez bizony több száz főt tett ki. Harminc hektárnyi almást már felszámoltunk, maradt tíz hektár. A meggynél egyelőre még nem csökkentettük az ültetvényeink méretét, de idén a harminc hektár meggyesből 15-20 hektárt biztosan kiszedünk

- nyilatkozta Bódi László. Hasonló tapasztalatokról számolt be Szabó Viktor, a derecskei Bold Agro Kft. ügyvezető igazgatója is, aki 120 hektáros almáskertjét 60 hektárra redukálta.

Számunkra nem csupán az a fájdalmas, hogy egyre nagyobb járulékterheket kell az állam felé teljesítenünk a munkaerő foglalkoztatásához, hanem az is, hogy a törvény szerint egyetlen egyének csupán évi 180 napot dolgozhatnak alkalmi munkavállalóként. Ez a korlátozás különösen súlyosan érinti azokat az embereket és családokat, akik eddig ezekből az alkalmi munkákból – mint például paprika-palántázás, paradicsomszüret vagy almaszedés – tartották fenn megélhetésüket. Most pedig sokan kénytelenek szembesülni azzal, hogy ezt a fajta jövedelmet nem tudják egész évben biztosítani maguknak.

A diákmunkások helyzete valamivel kedvezőbb: a Mind-Diák Szövetkezet közlése szerint a diákbérek idén 7-10 százalékkal emelkednek, így az átlagos órabér bruttó 2100 forint fölé nő a korábbi 1900 forintról. Az informatikai, mérnöki és műszaki területeken kínálják a legmagasabb, bruttó 2200-2500 forintos órabéreket, míg az egyszerű fizikai munkákért továbbra is csak bruttó 1700-1800 forintot fizetnek óránként.

Related posts