Egy elterjedt állatfaj felelős egy halálos betegség terjesztéséért: már több mint 4000 beteget jegyeztek fel.

Az európai országok adatait vizsgálva a kutatók meglepő és aggasztó következtetésekre jutottak a róka öttagú galandférge által közvetített betegség kapcsán.
A kutatók 1997 és 2023 között különféle forrásokat elemeztek, beleértve tudományos publikációkat, helyi betegség-nyilvántartásokat, hivatalosan bejelentett esetszámokat, valamint nem publikált jelentéseket. Az általuk vizsgált 28 országban összesen 4270 alveoláris echinococcosisos esetet dokumentáltak. E témában nemrégiben megjelent osztrák tanulmányt a Vadászösvény című lap foglalta össze.
A legnagyobb veszélyt a rókák és aranysakálok által terjesztett, májkárosodást és cisztás daganatokat okozó humán alveoláris echnicoccosis jelenti, amely kezelés nélkül végzetes kimenetelű is lehet. Magyarországon eddig négy ember életét követelte ez a súlyos betegség.
A vadászati szakportál szerint a számadatok alapján világossá vált, hogy a balti és az alpesi országok tartoznak leginkább a gócpontok közé. A rókagalandféregnek is nevezett parazita okozta megbetegedések 70 százaléka Ausztria, Franciaország, Németország és Svájc területéről ismert, de hazánkban is egyre nagyobb problémát okoz a dúvadak extrém szapora életmódja és a városokba bemerészkedő ragadozók portyázása miatt.
"A magas rókapopulációk vagy a vadon élő állatok, a háziállatok és az emberek közötti növekvő kapcsolat lehetséges okai a fertőzés kockázatának"
- idézi a Vadászösvény. Mint írják, a diagnózisok száma növekszik még úgy is, hogy az eseteket nem mindenütt rögzítik megfelelően. A kutatók azt is szeretnék, ha a diagnosztikai szabványokat Európa-szerte harmonizálnák.
Dr. Szőcs Tímea, a We Love Dogz szakértője, rámutatott, hogy a legfőbb kihívást a rókák megnövekedett száma jelenti a lakott területeken és azok peremén, ahol zárt kertekben is gyakran felbukkannak. Ezen kívül sokan szándékosan etetik őket, ami tovább növeli a problémát.
"Ha az ingatlant télen nem használják, belakják, a róka által ürített galandféregpete ott marad, és az ember szájüregébe kerülve, majd később leginkább a májban, de akár más szervekben okoz daganatszerű elváltozásokat" - összegezte a vadegészségügyi szakállatorvos a lapnak. Hazánkban jelenleg 45 betegről tudják, hogy a róka öttagú galandférge okozta problémáikat. A legfiatalabb 12 éves.