A folyók egyre gyorsabban veszítenek vizükről, és ez a folyamat drámai következményekkel járhat.
A folyók kiszáradása komoly veszélyt jelenthet, és nehéz megjósolni, mi lesz a vége a folyamatnak.
Az előrejelzések szerint egyre szárazabbak lesznek a nyarak, ez pedig nagy hatással van a folyókra. A Meteorológiai Világszervezet egyik friss jelentése szerint a folyók vízszintje a klímaváltozás miatt évtizedek óta nem látott ütemben csökkent az elmúlt időszakban, írta meg az Infostart.
2024 őszén rendkívüli áradások sújtották Közép-Európa tájait, különösen a Dunán, ahol egy eddig példa nélküli árhullám söpört végig. Ezzel párhuzamosan a Meteorológiai Világszervezet (WMO), az ENSZ egyik szakosított intézménye, nyilvánosságra hozott egy jelentést, amely figyelmeztet a klímaváltozás következményeire: a folyók vízszintje drámaian csökkent az utóbbi időszakban.
A legfrissebb adatok alapján az elmúlt öt év során világszerte alacsonyabb vízszintek figyelhetők meg az átlagosnál. Ennek következményeként jelentősen csökkent a víztározókban tárolt vízmennyiség, ami aggasztó helyzetet teremtett sok országban. Különösen Nagy-Britanniában tapasztalták ezt a problémát, ahol a vízműcégek ellen kritikák fogalmazódtak meg, miszerint nem fordítottak elegendő figyelmet a vízkapacitás fejlesztésére.
A jelentés szerint súlyos aszállyal küzdenek többek között Észak-, Közép- és Dél-Amerika nagy területei. Már az olyan folyók esetében is problémák vannak, mint az Amazonas és a Mississippi folyó, ezeken a területeken is nagyon alacsony volt a vízszint az elmúlt években. A The Guardian cikkéből kiderült, hogy nem csupán az amerikai kontinensen szembesültek ezzel a problémával, mivel Ázsiában is elmaradt a folyók vízszintje a megszokottól.
"A víz az éghajlatváltozás lakmuszpapírja. Vészjelzéseket kapunk az egyre szélsőségesebb esőzések, áradások és aszályok formájában. A jég és a gleccserek olvadása sok millió ember hosszú távú vízellátását fenyegeti. A melegebb légkörben több a nedvesség, ami kedvez a heves esőzéseknek. A gyorsabb párolgás és a talaj kiszáradása súlyosbítja az aszályokat"
"Legyünk különlegesek és egyediek a megközelítésünkkel" - emelte ki Celeste Saulo, a WMO főtitkára.
A Vízügyi Szervezet legfrissebb jelentése alapján jelenleg 3,6 milliárd ember küzd azzal, hogy évente egy hónapon keresztül nem fér hozzá elegendő vízhez. Az előrejelzések aggasztóak: 2050-re ez a szám várhatóan 5 milliárdra nő. Emellett a gleccserek olvadása továbbra is súlyos problémát jelent, hiszen a legújabb adatok szerint 2022 és 2023 között körülbelül 600 gigatonnányi víz tűnt el, ami eddig a legmagasabb veszteségnek számít.
A világ édesvízkészleteinek valódi állapotáról sajnos még mindig túl keveset tudunk. Amit nem tudunk pontosan mérni, azt nehezen tudjuk megfelelően kezelni. Ez a jelentés célja, hogy hozzájáruljon a jobb nyomon követéshez, elősegítse az adatok megosztását, támogassa a határokon átnyúló együttműködést és javítsa az értékelési folyamatokat.
- hangsúlyozta a WMO vezetője, aki meggyőződése szerint elengedhetetlen, hogy hatékony megoldásokat keressünk.