Hamarosan visszakerülnek a trófeák a Budavári Palota északi szárnyába - Üdvözlet Magyarország!

A Budavári Királyi Palota északi szárnyának homlokzata egykoron lenyűgöző trófeumokkal, vagyis hadijelvényekkel volt ékesítve, melyeket a 19. század végén, Hauszmann Alajos grandiózus átépítése keretében helyeztek el az épület falain. Ezek a monumentális díszek nem csupán esztétikai értéket képviseltek, hanem a kor hadtörténeti jelentőségét is tükrözték.

Ezek a művészi precizitással megalkotott, az ókori kultúrából inspirálódott plasztikák harci eszközöket, mint például fegyvereket, sisakokat, pajzsokat és hadizászlókat ábrázolnak.

A Királyi Palota eredeti koncepciója alapján az északi szárny a palota őrségének helyszínéül szolgált volna. Ennek szellemében Hauszmann Alajos a manzárdkupolák sarkaira hadijelvényeket álmodott meg, amelyeket a balusztrádokra helyezett. Ezek a jelképértékű elemek a szárny funkcióját hivatottak megjeleníteni, ahogy azt a Nemzeti Hauszmann Program Facebook-bejegyzése is hangsúlyozza.

Bár a tervek később módosultak - az őrség számára végül felépült a Főőrség épülete -, Hauszmann megtartotta az eredeti díszítési koncepciót, mivel úgy vélte, a trófeumok hiányában a homlokzat befejezetlennek hatna.

Az északi szárny homlokzatain - a keleti, északi és nyugati oldalakon - öt-öt páros hadijelvény található, mindegyik 90 fokos szögben elforgatva egymáshoz képest.

A díszek, amelyeket az utcaszintről szemlélhettünk, változatosnak tűntek, de valójában mindegyik azonos formát öltött. Csak a gondosan megtervezett építészeti összhang teremtette meg a látszólagos sokféleséget.

Szabó Antal szobrász gipszmodelljei nyomán a Zellerin gyár cinköntvényből álmodta meg ezeket a különleges alkotásokat, melyeket kőszínű mázzal vontak be, hogy tökéletes összhangban legyenek a homlokzat esztétikájával.

A dunai homlokzat báltermi szárnyához kapcsolódóan egy egyedi trófeát készítettek, amely különleges jelentőséggel bír. Ezt a műalkotást Steiner Ármin és Ferenc udvari ércáru-gyára valósította meg, és formavilágát a bálterem többi trófeájához igazították, így harmonikus egységet alkotva.

A második világháború mélyreható pusztítást végzett a Királyi Palotában, amelyet a későbbi évtizedekben ideológiai megfontolások miatt radikálisan átalakítottak. Az épület homlokzatán található trófeák is a leegyszerűsítések és bontások áldozatául estek, így az egykori dicsőséges megjelenés jelentősen megváltozott.

A munkálatok célja, hogy a Budavári Palota eredeti, Hauszmann-korabeli pompáját állítsák vissza. A homlokzati trófeumok újbóli megformálása a korabeli tervrajzok, fényképek és megmaradt példányok gondos tanulmányozása alapján valósul meg.

Related posts