Hankó Balázs hangsúlyozta, hogy az Európai Unió jövője szempontjából kiemelten fontos a demográfiai helyzet, a családok és a fiatalok támogatására irányuló intézkedések bevezetése. Az EU-nak prioritásként kell kezelnije ezeket a kérdéseket, hogy fenntarth
Hankó Balázs hétfőn Brüsszelben hangsúlyozta, hogy Magyarország uniós elnöksége alatt két alapvető prioritásra összpontosít: az egyik a versenyképesség növelése, a másik pedig a demográfiai kérdések kezelése. E két terület szoros összefonódásban áll egymással, és elengedhetetlen a harmonikus fejlődéshez.
A kultúráért és innovációért felelős miniszter a belga fővárosba látogatott, hogy részt vegyen a foglalkoztatási, szociálpolitikai, egészségügyi és fogyasztóvédelmi tanács ülésén. A tanácskozást megelőzően tett nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy Európa demográfiai helyzete nem kedvező.
"Öt évtizeddel ezelőtt a világ népességének ötödét tették ki az európai állampolgárok, míg napjainkban ez az arány már csak minden tizedik emberre igaz. A kontinensen a születések száma drámai módon csökkent, több mint 4 millióról 3,8 millióra esve. Ennek következtében Európa egyedüli földrészként néz szembe a lakosság csökkenésének kihívásával, miközben a világ más részein a népesség folyamatosan növekszik."
Szerinte éppen ezért elengedhetetlen, hogy az EU prioritásai között szerepeljen a demográfiai helyzet, a családok és a fiatalok támogatása. Emlékeztetett arra, hogy Magyarország is ezt a megközelítést képviselte a legutóbbi informális miniszteri tanácskozáson, amelyet a magyar uniós elnökség keretein belül tartottak, és ahol nemcsak az uniós tagállamok, hanem a nyugat-balkáni országok is jelen voltak.
Hankó emellett kiemelte, hogy Magyarország két fontos tanácsi ajánlást dolgozott ki, amelyek célja a nők mentális jólétének erősítése, továbbá a munka és a magánélet, valamint a családi élet közötti egyensúly helyreállításának elősegítése.
Kiemelte, hogy Magyarország jelentős előrelépéseket tett ezen a területen, hiszen a bölcsődei férőhelyek száma például megduplázódott. Emellett hangsúlyozta, hogy a magyar családtámogatási rendszer lehetőséget biztosít az anyák számára, hogy hosszabb időt tölthessenek otthon gyermekeikkel. Ha azonban úgy döntenek, hogy visszatérnek a munka világába, akkor a családi támogatások mellett rugalmas foglalkoztatási formák is rendelkezésükre állnak.
"A tanácskozásra kiváló magyar modellek segítségével készültünk, és bízunk benne, hogy sikerül Európában a normális állapotok felé elmozdulni" - fogalmazott a miniszter a nyilatkozatában.