Harmincnégy libanoni helyszín kapott védett státuszt az UNESCO-tól, bízva abban, hogy ez hozzájárul a kulturális örökség megőrzéséhez és a helyi közösségek fejlődéséhez.
Ha mégis kár éri őket, az a hágai egyezmény megsértésének számít.
Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) közleménye szerint a Libanont sújtó fegyveres konfliktus következtében harmincnégy kulturális helyszín ideiglenes, fokozott védelmet élvez. A szervezet sürgős pénzügyi támogatást is biztosít az ország nemzeti örökségének megőrzésére. E lépésekkel az UNESCO célja, hogy megóvja Libanon gazdag kulturális örökségét a konfliktus okozta károktól.
Ezek a helyszínek immár a legszigorúbb védelmet élvezik a támadások és a katonai alkalmazás ellen. A nyilatkozat hangsúlyozza, hogy a védelem megszegése a 1954. évi hágai egyezmény, amely a kulturális javak fegyveres konfliktusok során történő megóvására vonatkozik, súlyos jogsértésnek számít, amely következményekkel jár.
A felsorolt javak között található egyebek mellett az UNESCO világörökségi listáján szereplő Baalbek és Szúr (Türosz) romvárosa, amelyek közelében nemrégiben támadásokat észleltek - írta az UNESCO.
Ezen túl több másik régi városban - így például Szaidában (Szidón) és Andzsarban - található helyszínek és műemlékek is érintettek, továbbá a Bejrúttól 40 kilométerre fekvő Bejteddin-palota és a bejrúti nemzeti múzeum is védelmet kapott.
A döntést a szervezet kulturális örökség védelmével foglalkozó bizottsága hozta meg, amelyet Libanon kérésére hívtak össze rendkívüli ülés keretében hétfőn.
Vasárnap a kulturális szféra háromszáz neves képviselője – köztük régészek és egyetemi oktatók – sürgette az UNESCO-t, hogy biztosítsa a libanoni nemzeti örökség védelmét.
Nadzsib Mikati, Libanon miniszterelnöke a legfrissebb döntésre reagálva egy nyilatkozatban kifejezte örömét a "jog érvényesülésének" ünneplésével, egyúttal hangsúlyozta, hogy ez egy figyelemre méltó válasz a Libanon ellen irányuló pusztító izraeli támadásokra.
Az ítélet jelentős elrettentő hatással bír az izraeli ellenféllel szemben, mivel minden romváros ellen irányuló támadást háborús bűncselekménynek nyilvánít. Ez pedig lehetőséget biztosít a felelősök nemzetközi bíróságok előtti felelősségre vonására - hangsúlyozta a kormányfő.