Megérkezett az első magyar egyházi átvilágítás a szexuális abúzusokkal kapcsolatban: a piarista közösségben párbeszéd kezdődött a megelőzés és a tudatosság növelése érdekében.

Lehetséges, hogy ma éjjel végleg búcsút mondunk az életnek, de addig is élvezzük a pillanatokat - zsidóvadászat Amszterdam sötét utcáin.
Magyarországon először a piarista rend vállalta magára a gyermekvédelmi megközelítést, amelynek keretében szakértői csapatuk már a hatvanas évektől kezdve alaposan átvizsgálta a meglévő dokumentumokat. Hétfőn pedig egy különleges beszélgetés keretében mutatták be az eredményeket, ahol diákok, szülők, tanárok, szerzetesek és szakértők gyűltek össze, hogy közösen vitassák meg a gyermekvédelem fontosságát.
"Minden, amit teszünk, sosem lesz tökéletes. Mégis, cselekednünk kell. Őszinte bocsánatkéréssel tartozunk; támogatnunk kell a túlélőket; fel kell tárnunk az elkövetőt, miközben igyekszünk segíteni neki is az új kezdethez. Minden tőlünk telhetőt meg kell tennünk, hogy a jövőben elkerüljük az ilyen tragédiákat" - hangsúlyozta Pedro Aguado, a piarista rend főnöke a hétfői fórumon.
A Piarista Rend Magyar Tartományának kongregációja 2023-ban hozta létre a "Nox praecessit" munkacsoportot, hogy vizsgálja meg a múltban a piarista rendtagok által elkövetett szexuális visszaéléseket, és tegyen javaslatot a megelőzésre és jóvátételre. A klinikai szakpszichológusból, civil gyermekvédelmi szakemberből, egy másik rend szakértő szerzeteséből és a piaristák Biztonságos Iskola Tartományi Tanácsának külsős vezetőjéből álló testület a hatvanas évektől kezdve nézte át az archívumokat, kifejezetten szexuális visszaélések után kutatva.
A hatvanas évektől kezdve hét olyan eset került napvilágra, amelyek közül három már korábban is szerepelt a médiában. A részletek ugyan nem kerültek a nyilvánosság elé, de annyit tudni lehet, hogy a hét esetből hatban középiskolás korú fiatalok voltak a feltételezett áldozatok, és a legtöbb elkövető több áldozattal is kapcsolatban állt. A hét elkövető közül négy már elhunyt, kettő elhagyta a piarista rendet, míg egy továbbra is a rend tagja, de jelenleg nem foglalkozik gyermekekkel.
Csáky-Pallavicini Zsófia, a bizottság tagjaként és klinikai szakpszichológusként megosztotta tapasztalatait: két esetben nem volt egyértelműen megállapítható, hogy történt-e szexuális visszaélés. Egy ügy esetében rendőrségi eljárás indult, amely bírósági ítélettel zárult. Két másik esetben nem volt szükség világi eljárásra, azonban az egyházjog keretein belül vatikáni vizsgálatot indítottak. "A rend vezetése arra kérte a bizottságot, hogy világítsuk meg a működésmódokat, elemezzük, vannak-e elvarratlan szálak a múltban, és tegyünk elő preventív javaslatokat" - tette hozzá Zsófia.
Dobszay Benedek, a ferences rend tagja és az Emberi Méltóság Stratégia szakmai irányítója, szintén aktívan részt vett a tényfeltáró munkában. "A levéltári dokumentumok időnként meglehetősen véletlenszerűek voltak; a kommunista időszak alatt gyakran kérdéses volt, hogy mit rögzíthettek, és mit kell a virágnyelv mögött felfedeznünk" – fogalmazott Benedek.
A szerzetes összefoglalta a piarista vezetés felé tett javaslataikat, amelyek összesen 55 pontban részletezik az áldozatokkal való bánásmód gyakorlatát. Ezen kívül hangsúlyozzák a szerzetesek külső szolgálatainak, mint például a cserkészet és táboroztatás, pontos szabályozását is. A javaslatok között szerepel a másik szervezettel való intenzív kommunikációs folyamatok erősítése is, hogy a közös célok hatékonyabban megvalósulhassanak.
"Fontos elvetni az egy személyt mindent lát elvét. Ne alakulhasson ki, hogy egy felnőtt lát el egy osztályt, mert a bezáró jellegű körök áttekinthetetlenek. Tudnunk kell, hogy az elkövetővé válás egy folyamat és nem egyik pillanatról a másikra történik: ezért fontosak a reflexiós pontok a szervezetek életében. A vezetők kapjanak szupervíziót, az illetékességi körök legyenek tiszták. Ne nyugodjunk meg a névtelen vagy visszavont feljelentéseknél se, ott is szükséges egy előzetes vizsgálat" - fejtette ki Dobszay.
Strommer Pál, a piaristák Biztonságos Iskola Tartományi Tanácsának (BITT) elnöke a legmegrázóbbnak nevezte, amikor a szexuális vagy fizikai abúzus mögött spirituális visszaélés is gyanítható.
Sok áldozat számára az egyházzal való kapcsolat megrendülése mélyen fájó és tartós nyomot hagy. Ezek a sebek gyakran nehezen gyógyulnak, és hosszú időt vehet igénybe, míg a sérültek megtalálják a belső békét.
A jelenlegei, kizárólag szexuális visszaéléseket vizsgáló bizottság mellett már 2018 óta működő BITT többféle szakma képviselőjéből áll össze: van köztük jogász, szerzetes, pszichiáter és pedagógus. Bejelentőfelületükön 2018 óta mintegy 80 jelzés érkezett, melyeknek túlnyomó többsége diák-diák közti bullyingról szólt, de volt tanár-diák és felnőtt-felnőtt közti bántalmazás is. Az esetek többsége verbális vagy fizikai erőszak.
„A program kezdetén végiglátogattuk az összes piarista tanári kart, és volt egy intézményvezető, aki megnyugtatóan közölte, hogy az ő iskolájában eddig nem fordult elő zaklatásos eset, és a jövőben sem várható. Azóta többször is ellátogattunk hozzájuk, és nagyon sikeresen működünk együtt” – osztotta meg élményeit mosolyogva Strommer.
"A közelmúltban több bejelentővel és áldozattal találkoztam és ki tudtam fejezni együttérzésünket. E helyen is szeretném kifejezni a bocsánatkérésemet mindazokkal szemben, akik bármilyen módon áldozatai lettek visszaéléseknek."
"Amíg nem nyitjuk meg a fülünket, és nem szentelünk figyelmet a körülöttünk zajló eseményekre, addig egyfajta tudatlanság terjed el bennünk, amely azt sugallja, hogy minden rendben van, és nem létezik semmiféle visszaélés. Pedig valójában számos különböző helyzet létezik, és rengeteg fiatal vár támogatásra; csupán annyira van szükség, hogy figyelmesek legyünk, és érdeklődjünk irántuk" - hívja fel a figyelmet Márkus Roland atya.
A piarista ifjúsági csoportok magyar és nemzetközi vezetője hangsúlyozta, hogy az iskolákban a frissen érkező diákokat azonnal tájékoztatják a különböző bántalmazási formákról, és részletesen ismertetik velük a panaszbejelentési folyamatokat is.
Már a legelső pillanatban szembesülnek azzal, hogy rendelkeznek egy olyan nyelvvel, amely lehetővé teszi számukra a visszaélések megvitatását. Ezzel a nyelvvel képesek lesznek pontosan megnevezni és értelmezni azokat a helyzeteket, amelyekben találkoznak, legyen szó osztálytársról, tanárról vagy akár szerzetesről.
- Fogalmazd meg a mondandódat a saját stílusodban! - javasolja Márkus Roland. Amennyiben bejelentés érkezik, a bejelentőt figyelmesen és diszkréten hallgatják meg, majd megkezdődik az ügy alapos kivizsgálása. Eközben az érintett személy megfelelő pszichés, szociális vagy más támogatásban részesül.
"Sokáig nehéz volt az egyházaknak és a rendeknek levetkőznie, hogy védjék a mundér becsületét. 'De hiszen az X egy olyan jó tanár', 'De Z. atya csodásan prédikál'. De ha sikerül lépésről-lépésre áttörnünk a hallgatás falát, az megnyithatja az utat a gyógyulás felé. A gyógyulás első lépése pedig az, hogy megnevezem a sebzettségem, megértem, hogy és mikor fáj és hogyan tudom azt kezelni."
Roland atya hangsúlyozza, hogy a fiatalok gyakran rendkívül nehéz terheket cipelnek otthonról. Sajnos egyre gyakoribbá válik az otthoni bántalmazás, valamint a drog- és alkoholfüggőség, ami súlyosan befolyásolja pszichés állapotukat. "Ha ma megértést és törődést tapasztalnak, akkor egy összetartóbb, testvéribb közösséget formálhatunk. Ellenkező esetben, ha bántalmazás éri őket, akkor egy abuzív társadalom kiépítése felé haladunk. A párbeszéd és a másik ember tisztelete alapvető elem, amely meghatározza, hogyan viszonyulunk a gyermekekhez és fiatalokhoz."
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) tavaly év végén egy viszonylag általános tartalmú közleményben reagált a gyermekek ellen elkövetett szexuális bűncselekményekkel kapcsolatos, egyházat érintő ügyekre. Az ügyek, különösen Bese Gergő és Pajor András atyák esetei, széleskörű felháborodást váltottak ki a közvéleményben. Az MKPK közleménye, amely nem említette konkrétan ezeket az eseteket, "határozottan" elítélte a gyermekek elleni szexuális visszaéléseket. Emellett ígéretet tettek arra, hogy fokozott figyelmet fordítanak a bűncselekmények felderítésére és a megelőzésükre.
Ennél tovább lépett a Gyerekasztal nevű civil kezdeményezés, melynek tagjai közt található Hortobágyi Cirill pannonhalmi főapát is: ők külföldi mintára átfogó országjelentést készítenének elő a magyar katolikus egyházban tapasztalható gyermekbántalmazásokról.
Franciaországban 2021-ben nyilvánosságra került egy megrázó jelentés, amely szerint 1950 óta körülbelül 330 ezer gyermek szenvedett el szexuális visszaéléseket a katolikus egyház keretein belül. E hír hallatán az egyház vezetése bocsánatot kért az áldozatoktól, és elindított egy kárpótlási programot, hogy enyhítse a szenvedéseket. Németországban 2022-ben a müncheni főegyházmegye által készített jelentés arra a megállapításra jutott, hogy XVI. Benedek pápa, aki akkoriban érseki tisztséget töltött be, valamint más egyházi vezetők nem megfelelően reagáltak a visszaélésekre, ami tovább fokozta a közfelháborodást és a bizalomvesztést az egyház iránt.
A piarista rend mostani vizsgálata az első lépés lehet egy átfogó, magyar országjelentés irányába.
A jelentés bemutatóját követően egy izgalmas beszélgetés bontakozott ki, amelyen szülők és diákok egyaránt részt vettek. A téma mélységeit egy külön interjú keretében négy tizenegyedikes diák véleményeivel is gazdagítottuk, akik a bullying jelenségéről osztották meg gondolataikat.
"Ha az embert egy fához hasonlítom, amelynek gyökerei a közösségét táplálják, akkor elmondhatom, hogy egy erős gyökérzet segítségével a fa ellenállóvá válik a felszínen dúló viharokkal szemben. Hasonlóképpen, ha egy fiatalnak van támogató közössége az iskolájában, ahol érezheti a szeretetet, és a felnőttek is figyelnek rá, az a legjobb védelem a zaklatás ellen" – mondja Szabó Lukács Iván. A budapesti piarista gimnázium diákönkormányzatának elnöke úgy véli, hogy a túlzott beavatkozás gyakran ellenkező hatást vált ki.
"Van egy belső mozgás a közösségen belül, amit hagyni kell. Minden ember volt már bullyingolva és volt bullyingoló, nincsenek jó meg rossz emberek, hanem jó és rossz döntések és támogató vagy kevéssé támogató környezet."
Meskó Hunor véleménye szerint a kisközösségek, mint például a cserkészet, ahol ő is vezető szerepet tölt be, sokkal egyszerűbb helyzetet kínálnak.
Ott rálátok a konfliktusokra, súrlódásokra már amikor születnek, odalépek, gyorsan be tudok avatkozni. Az foglalkoztat, hogy hogy lehet a kisebb közösségből ezt átültetni osztályokra.
Hunor véleménye szerint a piarista iskolákban kiemelkedő figyelmet fordítanak a közösségi életre. Nyáron például 12 napnyi osztálykirándulás várja a diákokat, ami lehetőséget biztosít a közösségépítésre. A szerzetesek könnyen elérhetők az iskolában, és szívesen beszélgetnek a diákokkal a kihívásokról is. "Ez az, ami segít csökkenteni a bullyingot, hiszen egy támogató légkört teremt," mondja Hunor.
Bálint Kálmán István véleménye szerint a zaklatás kérdése rendkívül szubjektív. „Nem lehet kizárólag fekete-fehér keretek között gondolkodni az áldozatok és az elkövetők viszonyáról, hiszen gyakran előfordul, hogy az áldozatokból válnak elkövetők. Ezért kulcsfontosságú, hogy ezt a ciklust megszakítsuk.” Kálmán hangsúlyozza, hogy a piarista rend ebben a tekintetben már előrehaladott, és kiemelkedő mentálhigiénés támogatásban részesülnek. „Nagyra értékelem, hogy ma a piarista rend bemutatta saját átvilágítását. Önkéntesen szembenézni egy olyan kihívással, mint ez, és tiszta lappal lépni előre, rendkívül tiszteletre méltó. Ezek az erények teszik lehetővé, hogy büszkén mondhassam: jó piaristának lenni.”
Ahogy a fiúk is bólogatnak, Kis Luca is azt mondja, hogy bántalmazták már szóban a külseje miatt, igaz, az nem piarista közegben történt. "Vannak mérgező osztályközösségek, van, amikor nincs mód kifelé jelezni a problémát. A szegedi piaristáknál ebben partnereink a tanárok és a szerzetesek is. Minél többet beszélünk mindenfajta bántalmazásról, annál tudatosabban ismerik fel akár a kisebbek is."
Ebben a cikkben a szexuális visszaélések bűncselekménye áll a középpontban. Fontos, hogy alaposan tájékozódjunk erről a súlyos problémáról, ezért javasoljuk, hogy nézze meg a témával foglalkozó írásunkat is!
Ha Ön vagy valaki a környezetében erőszak áldozatává válik a kapcsolatában, vagy úgy érzi, hogy emberkereskedelem célpontjává vált, ne habozzon segítséget kérni! Hívja az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálatot a belföldről ingyenes 06-80-20-55-20 számon. Ezen kívül a nap 24 órájában elérhető Áldozatsegítő Vonal is rendelkezésére áll, amelyet a 06-80-225-225-ös számon hívhat. Ne feledje, nem egyedül van, és fontos, hogy támogató kezet nyújtsanak Önnek!
Személyesen az Önhöz legközelebbi Áldozatsegítő Központban kérhet segítséget, az Áldozatsegítő Központok címlistája itt található: http://vansegitseg.im.gov.hu