Új pályázati lehetőség indult, melynek célja az erdők alkalmazkodásának támogatása a klímaváltozás kihívásaihoz. E kezdeményezés révén a természetvédelmi és erdészeti szakemberek új módszereket és technológiákat alkalmazhatnak, hogy fenntartható módon meg

A szaktárca hangsúlyozza, hogy az erdők kulcsszerepet játszanak a klímaváltozás elleni harcban, ugyanakkor ők maguk is az éghajlatváltozás következményeivel küzdenek. A 21. századi erdőkezelés fókuszában a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás szükségessége áll, amelyben a Közös Agrárpolitika új pályázati lehetőségei nyújtanak támogatást az erdőgazdálkodók számára.
A közlemény hangsúlyozza, hogy az éghajlatváltozás üteme olyan mértékben felgyorsult, amelyet a fafajok természetes alkalmazkodási mechanizmusai már nem képesek követni. A szakértők véleménye szerint ezért elengedhetetlen az aktív beavatkozás. Az alkalmazkodás kulcseleme a fafajok sokféleségének és az erdőszerkezet változatosságának fokozása. E cél elérését támogatja a 10 milliárd forintos keretösszegű pályázat, amely az "Az erdei ökoszisztémák klímaváltozással szembeni ellenálló-képességének, alkalmazkodásának vagy környezeti értékének növelése" címmel kerül meghirdetésre.
A felhívás keretében támogatás nyújtható erdőszerkezet-átalakításra, javított felújításra - melyben kritérium az elegyesség növelése -, klímarezisztens szaporítóanyaggal történő felújításra, valamint különböző talaj- és csemetevédelmi kiegészítő tevékenységekre.
A támogatás keretében kiemelt cél a fokozódó és egyre szélsőségesebbé váló környezeti károsítások, mint például az aszály, az erdő- és vegetációtüzek, fagykárok és viharkárok, továbbá az újonnan megjelenő biotikus kórokozók és károsítók elterjedésének ellensúlyozása.
Az erdőkárok megelőzése és a károsodott erdőterületek rehabilitációja mellett elengedhetetlen a hosszú távú minőségi megújítás is. Az erdők szerkezetének átalakításával nemcsak az erőállományok korstruktúráját és elegyességét javíthatjuk, hanem növelhetjük a biodiverzitást is. Ezáltal erősödik az erdei ökoszisztémák ellenálló-képessége, és értékesebbé válik a környezetünk. Az erdők egészsége és fenntarthatósága szempontjából mindez kulcsfontosságú, hiszen csak így biztosíthatjuk a jövő generációinak is az erdők nyújtotta számos előnyt.
A támogatási kérelem benyújtására 2025. szeptember 1-jétől van lehetőség - ismerteti közleményében az AM.