Fedezd fel az új törpebolygót a Plútón túli végtelenben: az Ammonite felfedezése új kérdéseket vet fel a kilencedik bolygó létezésével kapcsolatban.

A 2023 KQ14 nevű égitest pályája ellentmond a rejtett bolygó gravitációs hatásának.

Egy újabb izgalmas csillagászati felfedezés vet fel további kérdéseket a Naprendszer titokzatos pereméről. A 2023-as év során a hawaii japán Subaru távcső segítségével felfedezett törpebolygó, a 2023 KQ14, vagy ahogyan a kutatók nevezik, Ammonite, a Naprendszer legeldugottabb szegleteiben kering, messze a Plútó pályáján túl. Ennek az égitestnek a létezése és pályája új fényt vet a 2016 óta egyre inkább népszerűvé váló kilencedik bolygó elméletére, újabb dimenziókat adva a Naprendszerünk megértéséhez.

Az Ammonite a sednoidák csoportjába tartozik, vagyis olyan égitest, amely messze a Neptunuszon túl, a Kuiper-övön is kívül mozog, rendkívül elnyújtott pályán. A sednoida elnevezés a Sedna nevű törpebolygóról származik, amelynek pályája során legközelebb 76, legtávolabb 900 csillagászati egységre (CsE) kerül a Naptól. Ezzel szemben az Ammonite közelebbi, de így is extrém távolságokat jár be: 66 CsE-re közelíti meg a Napot, és 252 CsE-re távolodik el tőle.

A FOSSIL (Formation of the Outer Solar System: An Icy Legacy) projekt keretében detektált objektum nevét a kihalt ammoniteszekről kapta, utalva arra, hogy a Naprendszer ősi, változatlan maradványaihoz tartozik. A kutatók szerint azonban nemcsak tudományos kuriózumról van szó: az Ammonite pályája komoly csapást mérhet a feltételezett kilencedik bolygó hipotézisére.

Ez a teória azt sugallja, hogy a sednoidák pályájának szokatlan eloszlása egy eddig ismeretlen, jelentős tömegű bolygó gravitációs vonzásának következménye lehet, amely a Naprendszer távoli részein rejtőzködik. Az Ammonite viszont a Naprendszer másik oldalán halad, messze attól a régiótól, ahol az összes többi ismert sednoida összpontosul, és ahol a kilencedik bolygó létezését feltételezik.

Siang-Ju Vang, a Tajvani Csillagászati és Asztrofizikai Intézet kutatója úgy véli, hogy az új felfedezés alapjaiban kérdőjelezi meg az eddigi elméleteket, mivel azok alapvetően a sednoidák pályájának hasonlóságára épültek. Azonban a legfrissebb eredmények épp az ellenkező irányba mutatnak. Huang Jukun, a Japán Nemzeti Csillagászati Obszervatórium szakértője azt is hozzátette, hogy nem lehet kizárni annak lehetőségét, hogy egykor létezett egy eddig ismeretlen bolygó, amely idővel kilökődött a Naprendszerből, és ez a folyamat formálhatta a ma tapasztalható szokatlan pályákat.

A tudósok bizakodva várják, hogy a frissen megnyílt, nagy érzékenységű Vera C. Rubin Obszervatórium segítségével újabb sednoidákat fedezzenek fel, és ezáltal végre egyértelmű választ kapjanak a kilencedik bolygó létezésének rejtélyére. Ezen időszak alatt az Ammonite újabb darabja lesz ennek a bonyolult kirakósnak, amely a Naprendszer peremének titokzatos világát tárja fel előttünk.

Related posts