Jövedelemletiltás: a végrehajtók nem éppen boldogok vele!

A végrehajtás alá vonható jövedelem mértéke megújult: a korábbi 60 ezer forintos határ helyett most a minimálbér nettó összegének 60%-a, ami több mint 116 ezer forint, képezi az új küszöböt, amelyhez nem nyúlhatnak a végrehajtók.
A jövedelemletiltás szabályai jelentős átalakuláson mentek keresztül, amint azt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) legutóbbi, kedden közzétett tájékoztatója részletesen bemutatja. A július elsején hatályba lépett jogszabály értelmében a nettó jövedelem levonás alól mentes része a korábbi fix 60 ezer forintról a minimálbér nettó összegének 60%-ára nőtt. Ez 2025-re várhatóan 116.029 forintot jelent. Ezen összeg védett, tehát az adósnak mindenképpen meg kell kapnia, nem vonható le az esetleges tartozások fedezésére.
A családi adókedvezmény is marad az adósnál
A letiltással összefüggő további változás, hogy mentes a letiltás alól a családi adókedvezmény összege. Ez azt jelenti, hogy a letiltás alapjának meghatározásakor azt az összeget, ami az adós nettó bérében az érvényesített családi adó- és járulékkedvezmény miatt keletkezik, figyelmen kívül kell hagyni. Ezt az összeget az adósnak teljes egészében ki kell utalni. Ez a mentesség kizárólag a 2025. július 1-jén vagy azután induló végrehajtási eljárásokban érvényesül, a korábban indult végrehajtási eljárásoknál a családi adó- és járulékkedvezmény nettó összege beleszámít a letiltás alapjába.
Két százezer forint felett nyitva áll a vásárlás kapuja.
A szabály továbbra is érvényben van, miszerint amennyiben a letiltást követően az adósnak kifizetendő összeg túllépi a 200 ezer forintot, akkor a 200 ezer forint feletti összeg bármiféle korlátozás nélkül végrehajtható.
A 2025. július 1-jétől kezdődő ügyek esetében a korlátozás nélküli végrehajtásra vonatkozó összeg megállapításakor figyelembe kell venni, hogy az érvényesített családi adó- és járulékkedvezményt nem szabad belefoglalni a számításba.
A NAV nem küld külön értesítést a változásokról, a munkáltatóknak mostantól az új szabályokat kell alkalmazniuk a korábban és a 2025 júliusától benyújtott jövedelemletiltásoknál.
A változás célja, hogy a munkavállalók magasabb jövedelmet kapjanak kézhez végrehajtás esetén is, és a mentesség mértéke a mindenkori minimálbérhez igazodjon.