A szomszédos vármegyében fiatalok kivégzésének nyomaira bukkantak, melyek sok kérdést vetnek fel a helyi történelemről.

A Bugac határában végzett régészeti feltárások során rendkívüli felfedezésekre bukkantak: fiatalok maradványait, akiket különös kegyetlenséggel hajtottak végre, valamint egy hatalmas állatcsontokból készült szőnyeget. Az Aranymonostor környékén már másfél évtizede folynak a kutatások, melyek folyamatosan újabb titkokat tárnak fel a múlt rejtélyeiből.
A ritka régészeti leletek a napokban kerültek elő a bugaci Aranymonostor közelében. A gyermekáldozatok csontmaradványai az 1241-42-es tatárjárás pusztításának, tömeggyilkosságainak újabb kézzelfogható bizonyítékai - olvasható a baon.hu tudósításában.
Az Aranymonostor nem csupán szakrális helyszínként működött, hanem gazdasági és kereskedelmi tevékenységeivel is jelentős szerepet játszott a régió életében.
A napokban hat gyermekáldozat, 14 és 18 év közötti fiatal maradványait találták meg az Aranymonostornál, amely a Homokhátság szakrális, gazdasági és kereskedelmi központja volt egykor.
Az idei év során egyértelművé vált, amit már korábban sejtettünk: a mongolok nyílt harcban hódították meg a települést. A mongol katonák brutálisan végeztek a védtelen nőkkel és gyermekekkel, majd a megerősített monostort választották új központjuknak - mondta dr. Rosta Szabolcs, a Kecskeméti Katona József Múzeum igazgatója, a feltárás vezetője.
Az évekkel ezelőtt felfedezett, sorokba állított vagy guggolva kivégzett gyermekek maradványai újra megerősítették azt a szomorú tényt, hogy a település teljes megszállása valósult meg. A pusztítás következtében szétszóródott holttesteket a fertőzés kockázata miatt alig érintették, csak felületesen eltakarták - tájékoztatott dr. Rosta Szabolcs. Hozzátette, hogy az emberi maradványok mellett egy úgynevezett állatcsont-szőnyeg is előkerült. Ezek a csontok arra utalnak, hogy a tatárok a monostorban több ezer állatot fogyasztottak, majd egyszerűen az árokrendszerbe dobták el a hulláikat.
Dr. Rosta Szabolcs nemrégiben Békéscsabán, a Munkácsy múzeumban tartott előadásában is beszámolt a bugaci ásatás eredményeiről, a tatárjárás pusztításának részleteiről.