Megdöbbentő hír: Egyetlen tollvonással 14 millió ember sorsát pecsételhette meg Donald Trump.

A BBC jelentése szerint egy friss kutatás, amely a The Lancet orvosi folyóiratban publikálódott, arra figyelmeztet, hogy a Trump-adminisztráció által végrehajtott jelentős csökkentések a nemzetközi segélyprogramok amerikai támogatásában 2030-ig több mint 14 millió ember életét veszélyeztethetik.
A tanulmány szerint az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) 2001 és 2021 között több mint 90 millió halálesetet előzött meg a fejlődő országokban. A kutatók modellezték a halálozási arányokra gyakorolt potenciális hatást, feltételezve a finanszírozás 83%-os csökkentését - ahogy azt Marco Rubio amerikai külügyminiszter ezelőtt közölte.
A kutatók becslései alapján a megszorítások következményeként 2030-ig "megdöbbentő" mértékű, több mint 14 millió elkerülhető haláleset következhet be.
A veszélyeztetettek harmada öt év alatti gyermek.
Davide Rasella, a jelentés társszerzője szerint az alacsony és közepes jövedelmű országok olyan sokkhatással néznek szembe, amely
mértékében egy globális járványhoz vagy egy jelentős fegyveres konfliktushoz hasonlítható.
Marco Rubio márciusban jelentette be, a USAID programjainak több mint 80%-át törölték, az "Amerika az első" elvre, illetve a pazarló kiadások és a sokszínűségi kezdeményezések (DEI) visszaszorítására hivatkozva. A humanitárius szervezetek által világszerte elítélt megszorításokat Elon Musk techmilliárdos felügyelte, a kormányzati költségvetési hivatal (DOGE) de facto vezetője.
Rubio ekkor kijelentette, hogy körülbelül ezer amerikai program még mindig aktív, és ezeket az amerikai külügyminisztérium felügyelete alatt, a Kongresszussal való egyeztetés mellett fogják hatékonyabb módon irányítani.
Az USAID a globális humanitárius segélyezés éllovasa volt, működésével több mint 60 országot ölelt fel, és tevékenységének jelentős része alvállalkozók révén valósult meg.
Az amerikai kormány 2023-ban 68 milliárd dollárt, ami körülbelül 23 ezermilliárd forintnak felel meg, fordított nemzetközi segélyezésre.
Trump bejelentése után más országok - köztük az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország - is hasonló csökkentéseket hajtottak végre.
Az ENSZ a múlt hónapban bejelentette, hogy a nemzetközi humanitárius szektor eddig soha nem tapasztalt mértékű finanszírozási nehézségekkel néz szembe.
A Lancet jelentése az ENSZ sevillai segélykonferenciájával egy időben jelent meg, amely a legnagyobb ilyen jellegű esemény egy évtizede. Az Egyesült Államok várhatóan nem vesz részt rajta.