Magyarországot elkerülve, Varsóban folynak a tárgyalások az EU külügyminiszterei között, ahol a Trump-ügy és Ukrajna helyzete kerül a középpontba.

A lengyel fővárosban találkoznak az ún. "weimari háromszög" (Franciaország, Németország és Lengyelország) külügyminiszterei, valamint olasz, brit, ukrán és spanyol kollégáik. "A találkozó lényege Magyarország és Szlovákia távolléte" - mondta egy lengyel szakértő az Euractivnak.

A német külügyminisztérium hivatalosan is megerősítette, hogy a keddi eseményen jelen lesz Franciaország és Olaszország külügyminisztere, továbbá Kaja Kallas, aki a jövőbeli uniós csúcsdiplomataként képviseli országát. A találkozón Spanyolország és Nagy-Britannia külügyminisztere várhatóan távkapcsolaton keresztül vesz részt.

"A megbeszélés az Európai Unió legjelentősebb partnerei közötti szoros együttműködés elengedhetetlenségét hangsúlyozza" - nyilatkozta a berlini szóvivő.

Bár az uniós külügyminiszterek már hétfőn összegyűltek Brüsszelben, a keddi találkozó célja, hogy egy szűkebb körben, célzottabb megbeszéléseket folytassanak azokról a kérdésekről, amelyeket azok az uniós országok esetleg megkérdőjelezhetnek, amelyek Ukrajnának nyújtott támogatását illetően eltérő álláspontot képviselnek.

A brüsszeli sajtó hangsúlyozza, hogy Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, aki Donald Trump szoros szövetségese, többször is a tűzszünet mellett érvelt Ukrajnában. Ezt követően béketárgyalásokat javasolt Kijev és Moszkva között. Ezzel párhuzamosan szlovák kollégája, Robert Fico, kétségbe vonta a nyugati támogatás Ukrajnának nyújtott hatékonyságát.

Konarski szerint a tárgyalások légköre kevésbé lesz feszült és nyitottabb lesz a konszenzusra, mivel Pozsony és Budapest nem képviselteti magát azokon. Év végéig Magyarország tölti be az EU soros elnöki posztját.

Európában aggodalommal figyelik a megválasztott amerikai elnök lépéseit, mivel obszerválják, hogy esetleg csökkentheti az Egyesült Államok katonai jelenlétét a kontinensen, valamint újragondolhatja az USA NATO-val kapcsolatos politikáját.

Trump választási győzelmét követően Donald Tusk, Lengyelország miniszterelnöke, fontos bejelentést tett: összehívta a francia elnököt, a brit miniszterelnököt, a NATO főtitkárát, valamint az északi és balti országok vezetőit, hogy közösen tárgyaljanak. A megbeszélések középpontjában a transzatlanti együttműködés erősítése és az ukrajnai konfliktus helyzete áll. Tusk hangsúlyozta, hogy a regionális stabilitás és a nemzetközi kapcsolatok szempontjából elengedhetetlen, hogy egységesen lépjenek fel ebben a kihívásokkal teli időszakban.

Az uniós tagállamokat megosztja Biden elnök legújabb döntése, amely lehetővé teszi Ukrajna számára, hogy az Egyesült Államok által biztosított nagy hatótávolságú rakétákat (Army Tactical Missile Systems, ATACMS) használja Oroszország területén belüli mélyebb célpontok ellen. A téma Varsóban is napirendre kerül, ahol a különböző álláspontokat ütköztetik. Franciaország és Lengyelország üdvözlik a lépést, míg Németország és Olaszország eltérő nézeteket képviselnek.

Related posts