Marine Le Pen a párizsi tüntetésén a fekete Luther King szellemiségét hozta felszínre, ezzel újraértelmezve a társadalmi igazságosság és a szabadság eszméjét.

Marine Le Pen, a francia szélsőjobboldal vezetője, vasárnap bejelentette, hogy békés módszerekkel fogja megküzdeni az ötéves közhivatal-viselési tilalmával, és az amerikai polgárjogi harcosok példájából merít inspirációt.
Egy párizsi bíróság múlt héten bűnösnek találta Le Pent és a Nemzeti Tömörülés (RN) párt további két tucat tagját uniós pénzek elsikkasztásában, és olyan ítéletet hozott, amely megakadályozza őt abban, hogy induljon a 2027-es francia elnökválasztáson - kivéve, ha 18 hónapon belül sikerül megsemmisítenie az ítéletet -- foglalja össze a Reuters. Fellebbezett az ítélet ellen, és a bíróság közölte, hogy az ügyben a fellebbezésről 2026 nyarán fog dönteni.
Támogatói vasárnap délután békés tüntetésre gyűltek össze Párizs belvárosában, hogy jelezzék a széles társadalmi támogatottságát Le Pen azon állításának, miszerint az ügyészek célja csupán politikai "megsemmisítése" volt.
"Martin Luther Kinget fogjuk követni példaként" - mondta Le Pen videóüzenetben Matteo Salvini olasz bevándorlásellenes Lega pártjának firenzei gyűlésén. "A mi harcunk békés és demokratikus lesz. Martin Luther King példáját követjük, aki a polgárjogok védelméért küzdött."
A bíróság határozata óriási megrázkódtatást jelentett Le Pen számára, aki már 56 éve van a közélet színpadán. A Nemzeti Tömörülés élén álló politikus az európai szélsőjobboldal egyik legismertebb képviselője, és jelenleg a közvélemény-kutatások alapján a 2027-es francia elnökválasztás egyik kiemelt esélyesének számít.
A legutóbbi Elabe közvélemény-kutatás, amelyet szombaton tettek közzé, azt mutatja, hogy Le Pen továbbra is a legnagyobb eséllyel bír az elnökválasztás első fordulójának megnyerésére. Támogatottsága 32 és 36 százalék között mozog, ami megelőzi Édouard Philippe volt miniszterelnököt, akinek a támogatottsága 20,5 és 24 százalék között alakul.