A Nemzetközi Büntetőbíróság hivatalosan is nyilatkozott: a kilépés folyamata csupán egy év elteltével lép életbe.

Magyarország bejelentette, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróság kötelékéből, azonban a bíróság képviselői hangsúlyozták, hogy ennek ellenére a magyar hatóságoknak kötelességük lenne letartóztatni a Budapestre látogató izraeli miniszterelnököt, mivel ellene érvényes elfogatóparancs van érvényben.
Mint tudvalevő, Magyarország bejelentette, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC). Ezt a hírt csütörtök reggel tette közzé Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget irányító miniszter, a Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök budapesti látogatásának napján. Tuzson Bence igazságügyi miniszter nem sokkal később arról tájékoztatott, hogy már el is indította a szükséges törvényjavaslatot e döntés formalizálásához.
Az izraeli kormányfő ellen - a Hamász elleni gázai övezeti támadások következtében - a hágai székhelyű szervezet novemberben elfogatóparancsot adott ki. E döntésre válaszul Orbán Viktor miniszterelnök meghívta Magyarországra izraeli kollégáját, hogy kifejezze tiltakozását a helyzet miatt.
A BBC felhívja a figyelmet arra, hogy a magyarországi döntés következtében a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) joghatósága kiterjed a népirtással, emberiesség ellen elkövetett bűncselekményekkel és háborús bűnökkel vádolt egyénekre. Magyarország nem csupán alapító tagja ennek a nemzetközi intézménynek, hanem mostantól az első uniós ország, amely elhagyja azt. Érdekes megjegyezni, hogy olyan jelentős hatalmak, mint az Egyesült Államok, Oroszország, Kína vagy Észak-Korea nem tagjai a bíróságnak, így nem is ismerik el annak hatáskörét. Izrael ugyan nem részese az ICC-nek, de a bíróság 2021-ben úgy határozott, hogy joghatósága kiterjed a megszállt Ciszjordániára, Kelet-Jeruzsálemre és Gázára is.
Az Egyesült Államok határozottan elítélte a Netanjahu ellen kiadott letartóztatási parancsot, miközben az izraeli miniszterelnök november óta már járt az országban. Mostani magyarországi látogatása pedig az első európai útja a legutóbbi események óta.
A BBC szerint a kilépés nem érinti a folyamatban lévő ügyeket.
Magyarországnak jelenleg írásban kell értesítenie az ENSZ főtitkárát a kilépési szándékáról. Azonban fontos megjegyezni, hogy ez a lépés csak egy év elteltével lép életbe, a bíróságot létrehozó Római Statútum 127. cikkének értelmében.
Fad El-Abdullah, az ICC szóvivője a portálnak elmondta: Netanjahu látogatása alkalmával a bíróság az elfogatóparancs kiadása után szokásos eljárásait követte, és a szervezet emlékeztet arra, hogy Magyarország továbbra is köteles együttműködni az ICC-vel.
Mióta a parancsot kiadták, a magyar hatóságoknak technikailag le kellene tartóztatniuk Netanjahut és átadniuk őt Hágának, de a tagállamok nem mindig hajtják végre az ICC határozatait. Európában néhány tagállam jelezte, hogy letartóztatná az izraeli vezetőt, ha belépne országukba; mások - köztük Németország - bejelentették, hogy Netanjahut nem tartóztatnák le látogatása esetén, és Franciaország is hasonlóképpen foglalt állást.