Trump Gázában: Mit is keres a volt elnök a konfliktus szívében? Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke, Gázában való megjelenése nem csupán politikai gesztus, hanem egy újabb lépés a közel-keleti helyzet komplexitásának megértésében. De vajon m

A Hamász terrorszervezet "rasszistának" nevezte a tervet. Husszein al-Sejk, a Palesztin Hatóság elnöki tanácsadója kijelentette, hogy a palesztin vezetés "megerősíti, hogy elutasít minden olyan felhívást, amely a palesztin népnek a szülőföldjéről való kitelepítésére irányul." Kína is megszólalt az ügyben és azt nyilatkozták, hogy ellenzik Trump tervét, mert szerintük a palesztinoknak kell igazgatniuk a területüket. Szaúd-Arábia is megerősítette a kétállami megoldás melletti elkötelezettségét - írta a Times of Israel.

A nemzetközi reakciók túlnyomórészt elutasító jellegűek voltak, több nyugati ország, köztük Ausztrália is hangsúlyozta, hogy továbbra is a kétállami megoldás mellett áll. Ugyanakkor Geert Wilders, a holland Szabadságpárt vezetője, a gázai lakosság áttelepítésének ötletét támogatta, ami különösen figyelemre méltó a jelenlegi politikai klímában.

Izraelben akadtak olyanok, akik lelkesen üdvözölték a javaslatot: Alex Traiman, a JNS újságírója egy véleménycikkében kifejtette, hogy ha Gázát kitelepítenék, azzal véglegesen lezárulna az izraeli-palesztin konfliktus.

Lahav Harkov, a neves izraeli újságíró, ezzel szemben arra hívta fel a figyelmet, hogy Trump grandiózus elképzelései már korábban sem valósultak meg. "A palesztinok teljes kiűzése Gázából, valamint az, hogy a gazdag arab országokkal fizetteti a költségeket, egy kicsit olyan, mintha falat emelnénk, és Mexikóra hárítanánk a számlát" - fogalmazott Harkov az X platformon, utalva ezzel Trump híres ígéretére, miszerint a határfalat mexikói forrásokból fogják finanszírozni.

Az izraeli politikai tájban a megnyilatkozások óvatos, de egyértelmű tendenciát mutatnak; a politikusok túlnyomó része Trump dicséretére összpontosított, anélkül, hogy konkrétan reagáltak volna a gázai tervére. Izrael iránti barátságát emelték ki, ami a politikai diskurzusban hangsúlyos szerepet játszik. Beni Ganz, aki a háborús kabinet korábbi tagja, a Trump által tartott sajtótájékoztatón elmondta: "A megjegyzései kreatív, eredeti és figyelemfelkeltő gondolatokat hordoznak, amelyeket a háborús célok elérésének tükrében érdemes értékelni, kiemelve a túszok visszatérésének fontosságát." Ezen kívül Sza'ár izraeli külügyminiszter is méltatta Trump javaslatait, és arra ösztönözte az izraeli kormányt, hogy alaposan tanulmányozzák az amerikai elnök által felvetett új elképzeléseket.

- nyilatkozta a Times of Israel híradása alapján.

Mások viszont arról írtak, hogy Trump nagyon is komolyan gondolja Gáza "átvételét". Lee Smith a Tablet magazin szerzője az X-en azt írta, hogy Trump potenciálisan Gázából biztosíthatná a globális hajózási vonalak biztonságát, és egy Földközi-tenger keleti részén felállított kikötővel sakkban tartaná az Irán-Kína-Oroszország blokkot. De még Lee is megjegyezte: "ez talán megérné Amerikának, talán nem." Trump várhatóan további sokkot okozhat a nemzetközi közösségnek, ugyanis arról is beszélt, hogy négy héten belül bejelentést fog arról tenni, hogy mi az álláspontja Júdea és Szamária (Ciszjordánia) izraeli annektálásával kapcsolatban.

Related posts