Nacsa Lőrinc hangsúlyozta, hogy a magyar jövő kulcsa az összefogásban rejlik. Szerinte a nemzet sikeressége érdekében elengedhetetlen, hogy közösen, egységben lépjünk fel a kihívásokkal szemben. Az együttműködés szelleme alapvető fontosságú ahhoz, hogy a

Nacsa Lőrinc az erdélyi Györgyfalvi negyedben megrendezett avatóünnepségen hangsúlyozta, hogy a magyar kormány hathatós támogatásának köszönhetően valósult meg a Jó testvér öregotthon, amely a közös erőfeszítések eredményeként jött létre. Amikor a már működő intézmény nem tudta kielégíteni a szükséges szabványokat, és így a kapacitása csökkent, a magyar kormány segítsége révén sikerült megvalósítani a bővítést.
A 2010-es évek elején bekövetkezett nemzetpolitikai szemléletváltás óta a magyar nemzet egy eddig példa nélküli erőre tett szert az elmúlt 105 év történetében. A magyar közösségek szerte a világban folyamatosan számíthatnak a magyar kormány anyagi, erkölcsi és szellemi támogatására – emelte ki a beszélő.
"Mi határozottan hiszünk abban, hogy minden magyar ember felelősséggel tartozik a másik iránt, így óriási büszkeséggel tölt el bennünket, hogy ez a felelősségvállalás a világ különböző pontjain élő magyar közösségekben is egyre inkább megnyilvánul" - emelte ki. Ennek ékes példája volt nemrég a székelyföldi árvízkárosultak és Parajd támogatására indított összefogás - tette hozzá.
Nacsa Lőrinc beszédében hangsúlyozta, hogy a nemzet igazi nagyságát legjobban az mutatja meg, ahogyan az idősekkel és a rászorulókkal bánik. Az ő támogatásuk és felkarolásuk egy nemes küldetés, amely emberi mivoltunk legszebb oldalát tükrözi - emelte ki.
"A legkisebbektől a legidősebbekig minden egyes nemzettársunkról gondot viselünk, legyenek akár a Kárpát-medence szívében, vagy a diaszpórában szétszóródva" - fogalmazott.
Emlékeztetett: a magyar kormány 2010-ben elkötelezte magát a határon túli magyarság támogatása mellett, és ez az elköteleződés máig töretlen.
A beszámolóban kiemelte, hogy 2010 óta összkormányzati szinten 6500 külhoni intézmény és szervezet munkáját segítették, és összesen 41 ezer külhoni esemény, rendezvény és program megvalósításához nyújtottak támogatást. Az oktatási intézmények fejlesztése és felújítása mellett 1600 templom és egyházi épület újult meg vagy épült újjá – tette hozzá.
Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület nyugalmazott püspöke bejelentette, hogy az egyház a már sikeresen működő nyolc idősgondozó otthon mellett egy új, korszerűsített és kibővített intézményt nyit meg.
Az épületet az egyházkerület abból az alapból emelte, amelyet a magyar kormány a reformáció félezer éves jubileumának megünneplésére biztosított támogatásként - fejtette ki.
Emlékeztetett arra, hogy a református egyház már a kezdetek óta kiemelt figyelmet fordított az ispotályok, árvaházak és szeretetintézmények létrehozására. Sajnos 1948-ban a kommunista hatalom ezeknek az intézményeknek a működését megszüntette, és azóta, 1989 után sem történt meg a visszaadásuk.
„Akkor kezdtük el a koldulást” - idézte fel a volt püspök. Emlékeztetett rá, hogy először a nyugat-európai államok, majd az anyaország nyújtott jelentős segítséget az új kezdethez. Sárosi Arthur, a kolozsvári öregotthon korábbi alapítványi igazgatója a létesítmény bővítését tervezte, de a munkálatok költségei meghaladták az alapítvány lehetőségeit, ezért az egyházkerület vette át a projekt irányítását – tette hozzá.
Sárosi Arthur felidézte, hogy a régi otthon építése 2001-ben zárult le, és az évek során egyre több elvárásnak kellett megfelelniük. Sajnos, a hatóságok, noha jóindulattal viseltettek az ügy iránt, végül nem hosszabbították meg a működési engedélyt, mivel az épület számos hiányossággal küzdött: nem volt lift, személyzeti öltöző, orvosi szoba, társalgó, irodák, illetve a raktárhelyiségek sem bizonyultak elegendőnek. A szobák kicsik és zsúfoltak voltak, ráadásul saját fürdőszobával sem rendelkeztek. Arthur hangsúlyozta, hogy a püspökség támogatása nélkül valószínűleg be kellett volna zárni az intézményt.
Pattantyús Ágnes ügyvezető igazgató kifejtette, hogy a bővítési projekttel egy- és kétágyas szobák, valamint társalgó áll majd a gondozottak rendelkezésére. Emellett külön helyiségek biztosítják a kényelmet az egészségügyi szakemberek és a személyzet számára is. Az intézmény összesen húsz, 65 évnél idősebb személyt tud fogadni.
Az épületre Kolumbán Vilmos József, az egyházkerület püspöke mondott áldást.