Nem is igazán túlzok: egyre több túzok tűnik fel.

A Kárpát-medencében a túzokpopuláció nem csupán megőrizte egyensúlyát, hanem valódi növekedésnek indult - mondta Balczó Bertalan, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős helyettes államtitkára.

A túzok hazánk természetvédelmi szimbóluma, amely nem csupán lenyűgöző méreteivel és népszerűségével érdemelte ki ezt a kiemelkedő titulust. Az elmúlt évek erőfeszítései révén sikerült megakadályozni a populáció csökkenését, sőt, a számuk növelését is elértük, amire büszkén tekinthetünk nemzetközi szinten is - nyilatkozta Balczó a közleményben.

A hazai túzokpopuláció megőrzéséhez és gyarapításához átfogó és jól átgondolt stratégiai megközelítés szükséges. A mezőgazdasági területeken végzett környezetbarát munkálatok elengedhetetlenek a fészkelés sikeréhez, ezért a mezőgazdasági szakemberekkel való szoros együttműködés kiemelt fontosságú az agrár-környezetgazdálkodási programok tervezésekor. Továbbá, a vadgazdálkodással foglalkozó szakemberek bevonása is alapvető szerepet játszik a túzokokat fenyegető ragadozó fajok populációjának szabályozásában. Az áramszolgáltatókkal kialakított partnerség pedig hozzájárul ahhoz, hogy a szabadvezetékek által okozott madárpusztulás mértéke jelentősen csökkenjen.

Más országokban, például Oroszországban és az Ibériai-félszigeten, a túzok állománya csökkenő tendenciát mutat, ezért folyamatos nemzetközi összefogásra és megújulásra van szükség. A LIFE projekt mellett az agrártárca Túzokvédelmi Munkacsoportja is aktívan részt vesz a fajmegőrzési terv jövőbeli megújításában. A Bonni Egyezmény égisze alatt a vándorló vadon élő állatfajok védelméről szóló túzokvédelmi megállapodás jött létre a szlovák és osztrák partnerekkel a határmenti, közös populáció megőrzéséről és növeléséről. Emellett megvalósult a "Túzokok határok nélkül" kezdeményezés is, amelynek keretében közös fajmegőrzési terv készül a világ összes 26 túzokfajáról.

Related posts