A Fővárosi Közgyűlés még nem hozott döntést a főpolgármester-helyettesek kinevezéséről.
A közgyűlés során szenvedélyes eszmecsere bontakozott ki a parkolási javaslatok és az egészségügyi kérdések körül. Különösen érdekes volt, hogy többen Vitézy Dávid egészségi állapota miatt fejezték ki aggodalmukat, ami egy új színfoltot adott a diskurzusnak.
A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén nem szavazott a főpolgármester-helyettesekről, miután a javaslatot azonnal levették a napirendről.
A javaslatot Karácsony Gergely terjesztette elő, javasolva, hogy Kiss Ambrust és Vitézy Dávidot válasszák meg helyetteseinek. Azonban a helyzet nem tűnt kedvezőnek, mivel a jelentős frakciók egyértelműen jelezték, hogy nem állnak mögé a javaslatnak, függetlenül attól, hogy a személyek vagy a hatáskörük okozta a nézeteltérést.
Érdekes megjegyezni, hogy Barabás Richárd, aki a párbeszédes politikai irányzat képviselője, javasolta a levételt, mivel úgy véli, hogy az nem fog átmenni. Reményei szerint a jövőben lesz lehetőség a helyettesek megválasztására. Ez a helyzet a főváros részéről mulasztásos törvénysértést jelenthet, és végső soron akár a kormányhivatal is beavatkozhat.
Mint a 444 helyszíni tudósításból kiderül, a fideszes Radics Béla az első percekben emlékeztetett: Magyar Péter agyhalottaknak nevezte az EP-képviselő-jelölteket, ők viszont abban bíznak, hogy a budapesti polgárok olyan képviselőknek adtak mandátumot, akik tudnak dönteni a vita után is. Ezért azt javasolják, hogy minden napirendi pont után legyen szavazás, ne a végén.
A javaslatonkénti szavazás ötletét a többség elutasította, így ismét a napirendi pontok együttes megvitatása után születik döntés. Ezt a megoldást Karácsony terjesztette elő, mivel véleménye szerint így könnyebben áttekinthetők a különböző javaslatok.
Vitézy Dávid kifejezte, hogy számára megnyugtató, amikor az egyik oldal azzal vádolja, hogy balliberális szövetséget kötött, míg a másik oldal azt állítja, hogy a Fideszhez csatlakozott.
Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere kifejtette, hogy Vitézy helyében nem érezné magát nyugodtnak, hiszen két olyan megállapodási kísérlet kudarcot vallott, amelyeket a saját főpolgármesteri és helyettesi pozíciójának keretein belül próbált meg tető alá hozni.
Ő szomorúan tapasztalja, hogy a helyettesek ügyét eltávolították a napirendről, mivel ez következményekkel jár: újabb figyelmeztetés érkezik a kormányhivataltól a jogellenes működés következtében.
Ez a testület feloszlatásához is vezethet, és nem csupán a főpolgármester vállán nyugszik a felelősség: a legnagyobb frakció, valamint Vitézy Dávid szerepe is kiemelkedően fontos ebben a helyzetben.
- fejtette ki Baranyi.
Déri Tibor (DK) eredetileg azt tervezte, hogy eltávolítja a napirendről a Kutya Párt két javaslatát – az egyik a Birodalmi lépegetők kitiltására, míg a másik a karácsonyi húzásra vonatkozott. Azonban, a javaslatokat körülvevő vidám hangulat miatt végül mégis megtartották azokat a napirenden.
Karácsony Gergely főpolgármester jelentősen átalakítaná az önkormányzati cégek vezetését. Korábban azt javasolta, hogy csökkentsék az igazgatóságok számát és létszámát, de úgy látta, ennél nagyobbat kell lépni. Ezért azt javasolta, hogy az összes egyszemélyes fővárosi cégnél szüntessék meg az igazgatóságokat, a testületek jogköreit gyakorolja a Fővárosi Közgyűlés.
Ez a határozat a BKK-ra, a BKV-ra, a Budapesti Közművekre, a Vagyonkezelő Központra, valamint a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt.-re gyakorol hatást.
A javaslat részleteiről november elején folytattak megbeszéléseket a frakcióvezetők, és Karácsony akkori bejegyzése szerint a reakciók pozitívak voltak. Az előterjesztés lehetőséget teremt arra, hogy évi 250 millió forintot takarítsanak meg, emellett pedig figyelembe vették az új frakciók igényeit is, biztosítva számukra a nagyobb beleszólást és rálátást a folyamatokra.
A változtatás sürgető, mert több jelenlegi igazgatóság megbízatása megszűnik.
Az állammal közösen működtetett színházaknál azt javasolja, hogy a felügyelőbizottsági tagok megbízását május 31-ig hosszabbítsák meg.
A többi gazdasági társaság esetében a törvényes működéshez elengedhetetlen a felügyelőbizottságok megválasztása, azonban az új tagok kinevezéséhez nem áll rendelkezésre a szükséges többség. Karácsony arra a megoldásra jutott, hogy a törvény által megkövetelt minimumlétszámmal alakítsák meg a felügyelőbizottságokat, és azt javasolja, hogy legkésőbb május 31-ig töltsék fel azokat megfelelő hivatalnokokkal.
Ennél a napirendi pontnál politikai adok-kapok is volt: Vitézy Dávid emlékeztetett, hogy ez volt az egyik legfőbb vitapont az SZMSZ átalakításával kapcsolatban, így, ha átmegy, Karácsony nyugodtan beterjesztheti az új SZMSZ-t. Ezen eddig csak minimális változtatást tudtak végrehajtani. (A korábbi vita lényege: Vitézy és a Tisza szerint túl sok jogköre van Karácsonynak, ezeket elvennék tőle. Karácsony a ciklus legelején közölte, erről hajlandó egyeztetni, de nem megy bele mindenbe.)
Hosszan vitázott a közgyűlés a parkolásra vonatkozó javaslatokról. Karácsony és Vitézy is beterjesztette a saját elképzelését, ezeket egy napirendi pont alatt tárgyalják. Ha a javaslat az eredeti formájában átmegy, emelkednek a parkolási díjak, többet kell fizetni a városi terepjárók után, és a zöldrendszámos autók kedvezményét is elveszik.
A parkolóautomaták eltávolítása mellett érvelnék. A BKK bérlettel rendelkezők számára kedvezményes lehetőségeket biztosítanék, viszont a belvárosban a hétvégén is kötelező lenne a parkolási díj megfizetése.
A javaslatokra számos módosítás érkezett, köztük a Fidesz javaslata, amely szerint lehetővé kellene tenni a készpénzes parkolást is. Baranyi ellenzi a hétvégi parkolási díjat, és javasolja, hogy a terepjárókra vonatkozó súlykorlátot máshol húzzák meg, hogy a nagycsaládosok ne legyenek hátrányos helyzetben. Karácsony és Vitézy közösen is benyújtottak egy módosítót. Karácsony az általános módosítókat túlnyomórészt támogatja, kivéve azt a javaslatot, amely a bérletesek kedvezményének eltörlését célozza.
Vitézy elég határozottan reagált arra a fideszes felvetésre, hogy biztosítani kell az agglomerációból bejáróknak is a lehetőséget. Felhozta, hogy ezt Lázár Jánosnak kellene biztosítania, de óriási problémák vannak a MÁV-val. Gulyás Gergely úgy reagált, komolyan aggódik Vitézy egészségéért, és szívesen főzne neki hársfateát. (Ez visszautalás egy komolyabb Lázár-Vitézy összecsapásra.)
Böjthe Péter, a Fidesz politikusa, hevesen bírálta a XII. kerület parkolási rendszerét, kijelentve, hogy a "kommunizmus" árnyai vetülnek a kerületre, mivel az embereknek sorban kell állniuk a parkolási engedélyekért. Ezzel szemben Kovács Gergely polgármester határozottan cáfolta ezt az állítást, hangsúlyozva, hogy az engedélyek online is könnyedén igényelhetők. Böjthe emellett kifogásolta, hogy a polgármester olyan céggel kötött szerződést a parkolás lebonyolítására, amely már a IX. kerületben is aktív, ahol Döme Zsuzsa, a kutyapárti alpolgármester tevékenykedik.
Kovács azt mondta, sokkal olcsóbb szerződést kötöttek, mint amit Pokorni kötött volna, több mint 100 milliót spóroltak.
Pokorniék nem követtek el csalást, csupán egy kedvezőtlen üzleti megállapodást kötöttek.
- Ezt mindenképpen fontos megemlíteni - tette hozzá Kovács Gergely.
A parkolással kapcsolatban több civil szervezet küldött javaslatot, az ülésen pedig a DK és a Párbeszéd élesen bírálta, hogy azt a Tisza Párt külsős bizottsági tagja is aláírta. A vitában a Tisza Párt azt mondta, felhívták az érintettet, aki közölte, nem ő írta alá a dokumentumot.
A közgyűlés során komoly bírálatot kapott Orbán Árpád, a Tisza Párt képviselője, aki az ügyeleti rendszer fejlesztésére tett javaslatot. Október 1-jétől 13 éjszakai (és 2 nappali) felnőtt- és 3 gyerekügyelet üzemel, és Orbán azt javasolta, hogy bővítsék a szolgáltatások elérhetőségét, valamint vezessenek be egy kiegészítő ellátást. Az elképzelése azonban nem találta meg a megfelelő támogatást a közgyűlés tagjai között, akik különböző szempontokból elemezték és kritizálták az indítványt.
Mivel a fővárosban nem áll rendelkezésre szakrendelő hálózat, érdemes lenne a kerületekkel közösen dolgozni a megoldáson. Továbbá, a rendszer hatékony működtetése érdekében egy diszpécserszolgálat létrehozása is elengedhetetlen.
A javaslat arra ösztönzi a főpolgármestert, hogy a rendszer finanszírozásának kérdésében folytasson tárgyalásokat a kormányzati képviselőkkel.
A Fidesz nem tartotta jónak a javaslatot, az szerintük szakmailag nem értelmezhető, és javasolták, humorfaktorban ne próbálják felvenni a versenyt a Kutya Párttal. Az egyik fideszes képviselő kikérte magának, hogy a Tisza politikailag úgy pozícionálja magát, mintha csak ők foglalkoznának az egészségüggyel.
Döme Zsuzsa, a Kutya Párt képviselője, úgy véli, hogy az előterjesztés teljesen értelmetlen. Az indoklása nem az egészségügy jelenlegi megfelelő állapotára vonatkozik, hanem arra, hogy a főpolgármester és a kormány közötti konstruktív párbeszéd lehetősége szinte elképzelhetetlen, így a sürgősségi ellátás átvételének finanszírozása is csupán illúzió marad.
Baranyi Krisztina is zavarban van az előterjesztés tartalmát illetően. Véleménye szerint a Tisza a szakrendelőket üzemeltető kerületekkel kellett volna, hogy egyeztessen a kérdésről. Emellett hangsúlyozza, hogy mivel a javaslat felszólításokat is magában foglal, sokkal célszerűbb lett volna, ha közgyűlési előterjesztés helyett egy sajtótájékoztatót szerveznek a témával kapcsolatban.
A Tisza pártos Porcher Áron megrótta a képviselőket, hogy nem akarnak ezzel az üggyel foglalkozni. Gulyás Gergely azzal vágott vissza, hogy a tiszások szájhősök, és szakmaiatlanul nyúlnak hozzá az egészségügy kérdéséhez. "Ez kommunikációs előterjesztés."
Zárszavában Orbán Árpád hangsúlyozta, hogy az egészségügy kiemelkedő prioritást élvez a párt számára. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a többi pártnak is érdemes lenne javaslatokkal előrukkolnia e téren.
Karácsony Gergely a diskurzus végén kiemelte, hogy az ügyeleti ellátás kapcsán folynak egyeztetések az egészségügyi államtitkársággal, és már történt némi finomhangolás is. Határozottan tisztázta, hogy a vita nem arról szól, kinek mennyire fontos az egészségügy, hanem inkább az irányelvek és megoldások eltérő megközelítéseiről. Emellett számos olyan javaslat is napirenden van, amelyek célja az egészségügyi ellátás színvonalának hatékonyabb javítása.