Nők ellen elkövetett erőszak: A világ minden táján, tízpercenként egy nő életét oltják ki.

"Az otthon még mindig a legveszélyesebb hely a nők számára" - erre a megállapításra jutott az ENSZ Kábítószer- és Bűnügyi Hivatala (UNODC) Bécsben és a New York-i székhelyű UN Women szervezet - hívta fel rá a figyelmet a Le Figaro francia lap. A szervezetek által készített jelentések a nők elleni erőszak terjedését vizsgálták.

2023-ban globálisan legalább 85 ezer nőt és lányt gyilkoltak meg szándékosan, a tragikus esetek hatvan százalékában pedig a gyilkosuk nem más, mint a házastársuk vagy egy közeli családtag.

Az ENSZ álláspontja szerint a gyilkosságok száma aggasztó mértéket öltött, de van remény, hiszen ez a helyzet még megváltoztatható.

A szervezet szerint a jelenség "határokon átívelő, minden társadalmi kategóriát és korcsoportot érintő". A Karib-térség, Közép-Amerika és Afrika a leginkább érintett régiók, megelőzve Ázsiát.

Európában a nőgyilkosságok közel 64%-át a romantikus kapcsolatokban élő partnerek valósítják meg.

Az Eurostat által november 25-én nyilvánosságra hozott legújabb kutatás alapján 2021-ben az Európai Unióban a nők 18%-a szenvedett el fizikai vagy szexuális erőszakot a párja által.

Az egyes államok, beleértve Franciaországot is, rendelkeznek olyan adatokkal, amelyek szerint számos áldozat a halála előtt fizikai, szexuális vagy pszichológiai erőszakról számolt be. Ez a jelenség arra világít rá, hogy sok gyilkosság megelőzhető lenne, például megfelelő bírósági intézkedések révén - mutat rá a tanulmány.

A világ azon területein, ahol a nőgyilkosságokkal kapcsolatos trendeket vizsgálják, az elmúlt évtizedben, 2010 óta, a statisztikák stagnálást vagy csupán csekély csökkenést mutatnak. Ez a jelenség arra utal, hogy az erőszak ezen formája mélyen gyökerezik a társadalmi gyakorlatokban és normákban, ami megnehezíti a felszámolását - hangsúlyozza az Egyesült Nemzetek Kábítószer- és Bűnügyi Hivatala (UNODC), amely 107 ország adatait elemezte.

A héten több ezer ember gyűlt össze Franciaországban és Olaszországban, hogy hangot adjon tiltakozásának a nők elleni erőszak ellen.

A demonstrálók hangot adtak tiltakozásuknak a nők elleni erőszak minden megnyilvánulása ellen, legyen szó szexuális, fizikai, pszichológiai vagy gazdasági bántalmazásról.

Rómában aktivisták merész módon, csuklyás ballonkabátba burkolózva, részben meztelenül fejezték ki tiltakozásukat. Ezzel a látványos akcióval Ahoo Daryaei iráni diáklány bátor gesztusát idézték fel, aki egy teheráni egyetem előtt vetkőzött le, hogy hangot adjon ellenállásának az ország elnyomó rezsimje ellen.

Franciaország különböző városaiban, mint például Párizs, Marseille és Lille, számos tüntetés szervezésére került sor.

Related posts