Az E.ON különleges fészkeket alakított ki ragadozómadarak és gólyák számára, ezzel támogatva a helyi madárpopulációk védelmét.

Az E.ON Hungária Csoport felkészült a gólyák érkezésére.

Több mint 250 oszlop madárbarát átalakítását tervezte be a cég erre az évre, a munkák egy része a gólyák érkezéséig megvalósul. Az oszlopokra madárbarát burkolatok, hosszú szigetelők, madárkiülők kerülnek fel a madarak biztonsága céljából.

A gólyák költését az oszlopokra telepített új fészektartókkal segíti az energiacég, ebből idén több mint 100 darabot telepítenek. A viharban megsérült fészkeket újjáépítik, a mázsás súlyú, leborulás-veszélyesek súlyán pedig a természetvédelmi szakemberek könnyítenek. Idén már legalább 3200 fészkelőhely várja a gólyapárokat az E.ON dunántúli és pest vármegyei áramhálózatán.

A Komárom-Esztergom vármegye településein a vállalat madárbarát átalakításokat tervez az oszloptranszformátorok és középfeszültségű hálózati szakaszok környezetében. Győr-Moson-Sopron vármegyében 2024-ben kilenc új gólyafészket hoz létre az E.ON, és idén további tizenkettőt tervez elhelyezni. Érdekes megemlíteni, hogy itt fészkel a legidősebb gólya Magyarországon, egy rábapatonai tojó, amelyet 2003-ban Győrben, Gyirmóton gyűrűztek fiókaként. Fejér vármegyében tavaly tizenkét új gólyafészket állított fel a vállalat, így itt már összesen 175 fészek található stabil fészektartóra erősítve; idén kizárólag fészekgondozási munkálatok folytak. Veszprém vármegyében madárbarát oszlopátalakításokat végeztek, tavaly 312 gólyafészekben 424 fióka nevelkedett. Vas vármegyében húsz fészket javítanak ki, tizenkettő új fészekalapot szerelnek fel, és négy helyszínen segítenek könnyíteni az elnehezült fészkek súlyán. Baranyában 21, Somogyban 11, míg Tolnában 9 helyszínen alakítanak ki új fészkeket a cég. Baranya vármegyében szinte minden második településen fészkel gólya, tavaly összesen 650 fióka repült ki sikeresen. 2024-ben 20 új fészket telepít az E.ON, és tizennyolc településen madárbaráttá alakította az oszlopokat, így a megyében már 224 villanyoszlop szolgál a gólyák otthonául. A Tolna vármegyei Pakson egy hosszú hálózati szakasz, összesen 30 oszlop madárbarát átalakítása zajlik a szakemberek közreműködésével.

2024-ben 548 fiókát gyűrűztek az E.ON segítségével a Dunántúlon: Fejér és Veszprém vármegyében összesen 225, Győr-Moson-Sopronban 179, Komárom-Esztergomban 54, Zala és Vas vármegyében összesen 90 fióka gyűrűzését támogatta a cég.

A nagyvárosok környéki szemétlerakókat előszeretettel látogatják a gólyák táplálék reményében. Biztonságukért 2023-ban a kaposvári és a bagolai, tavaly a legnagyobb gólyapopulációval rendelkező pusztazámori lerakónál tette föld alá a vezetékeit az E.ON. Idén többek között a paksi, a szombathelyi és a körmendi szeméttelep környékén végez a cég átalakításokat, új fészkeket is kihelyez.

Rekordszámú fiókát nevelt fel tavaly a 2024-es év madara, a kerecsensólyom: 530 sólyomfióka röpült ki országszerte. A sólymok, vércsék nem építenek saját fészket, más madarakét foglalják el, ezért az E.ON idénis újabb mesterséges költőládákkal segítiszaporodásukat. Nagyfeszültségű oszlopain már százhúsz helyen várja biztonságos műfészek a madarakat.

Az E.ON az őszi és téli hónapok során különös figyelmet fordít a hátrahagyott fészkek területére: ebben az időszakban történik a legtöbb fészeképítés, javítás, valamint a madarak számára kedvező hálózati átalakítás is. A fészekkihelyezéseket mindig alapos előzetes egyeztetés után végzik, figyelembe véve a Nemzeti Parkok madárvédelmi szakértőinek ajánlásait.

Az E.ON Hungária Csoport idei madárvédelmi programjai jelentős, több száz millió forintos beruházást igényelnek, amelyet a cég teljes mértékben saját forrásaiból biztosít – tájékoztatta portálunkat az energiatársaság. (Fotók: E.ON)

Related posts