Izgalmas fejlemények rajzolódnak ki a háttérben: a cseh atomenergia-program állami irányítás alá kerülhet.

A csehországi CEZ energetikai vállalat, amely Kelet-Európa egyik vezető villamosenergia-termelőjeként ismert, hamarosan döntés elé néz: a hírek szerint közel áll ahhoz, hogy eladja a cseh kormánynak a dukovanyi atomerőmű bővítésére létrehozott projektcég többségi részesedését - számol be róla a Bloomberg.
Az EDU II projektvállalatban meglévő többségi részesedését szeretné eladni az államnak.
A Dukovany atomerőmű két koreai reaktorának bővítése érdekében létrehozott projekt kapcsán fontos megjegyezni, hogy a CEZ már túlnyomórészt állami tulajdonban van. Ennek ellenére a cseh kormány számára kiemelt stratégiai cél lehet a projektcég feletti többségi kontroll megszerzése. Az atomenergia ugyanis az ország energiabiztonságának alapvető pillére, amely hozzájárul a fenntartható jövő megteremtéséhez és a független energiaellátás biztosításához.
Az üzlet hivatalos bejelentése a következő hetek folyamán várható, ám a részletes feltételek egyelőre nem kerültek nyilvánosságra.
A cseh kormány már a projekt megvalósításának kezdetén vállalta, hogy kedvező hitelek formájában korlátozza a CEZ kockázatait, valamint fix áron vásárolja meg a megtermelt áramot. Ez a megállapodás lehetővé tette a közműszolgáltató számára, hogy az államnak értékesítse a projektet, miközben fenntartotta a felügyeleti jogot az építkezés és üzemeltetés felett. A cseh vállalat vezetősége azonban nemrégiben jelezte, hogy a szükséges adósságot továbbra sem tudják vállalni, ami miatt felmerült az EDU II részesedésének értékesítése.
2023-ban a Korea Hydro & Nuclear Power Co-t (KHNP) választották ki a dukovanyi reaktorok építésére - az üzlet részleteiről mi is írtunk már:
A koreai KHNP tavaly elnyerte a megbízást, hogy két 1000 megawatt teljesítményű blokkot építsen Dukovanyban, és egy lehetőséget is kapott arra, hogy további két reaktort létesítsen a temelíni erőmű területén.