Szabó Péter lemondásának hátterében a bírói kar bizonyos szegmenseiben tapasztalható elégedetlenség áll.

Szabó Péter lemondott az Országos Bírósági Tanács elnöki tisztségéről, miután bizalomvesztés következett be a testület tagjai körében. Az InfoRádiónak adott interjújában kifejtette, hogy az OBT nem garantálta számára a tisztességes eljáráshoz való jogát. Emellett hozzátette, hogy a bírói kar többsége véleménye szerint a közelmúltban aláírt, illetményemelésről szóló négyoldalú megállapodás helytelen lépés volt, ez is hozzájárult döntéséhez.

Ahogy az Infostart hírei között is olvasható, Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke lemondott tisztségéről a szervezet rendkívüli ülésén. A bírói karon belüli feszültségek forrása az volt, hogy az OBT nyolc tagja támogatta az Igazságügyi Minisztérium javaslatát, amely a bírák és igazságügyi alkalmazottak fizetésemelését célozta, cserébe pedig reformokat ígért az igazságszolgáltatás területén.

Az Igazságügyi Minisztérium által előkészített négyoldalú megállapodásnak a tárca mellett részese az Országos Bírósági Hivatal, a Kúria és az Országos Bírói Tanács. Az egyezségről, amelyben szerepelt a bírók és az igazságügyi alkalmazottak évek óta húzódó bérrendezése is, de mellett az igazságszolgáltatás reformjának a tervezett lépései is, november 22-i ülésén szavazott a tizenöt tagú bírói tanács, és végül egyetlen szavazatnyi többséggel támogatta a javaslatot. A támogatók között volt az OBT elnöke, Szabó Péter is, aki ellen a múlt héten bizalmatlansági indítványt nyújtott be öt tag, és az elnök ezek után mondott le posztjáról.

Szabó Péter, a Győri Ítélőtábla polgári ügyszakos bírája az InfoRádióban döntését két okkal indokolta. Egyrészt úgy véli, hogy a bizalmatlansági indítványban nem is szerepelt jogi indokolás, majd a hétfőn hat OBT-tag által benyújtott felmentési kérelem - szerinte alaptalan - jogi érvelésére nem tudott érdemben reagálni, mert a felkészülésre nem adtak neki időt a keddi rendkívüli ülésen.

"Kértem az Országos Bírói Tanács tagjait, hogy az előző nap érkezett indítványra álláspontomat részletesen kifejthessem, és megfelelően fel tudjak készülni, megfelelő határidőt biztosítsanak részemre. Az Országos Bírói Tanács többségi döntéssel ezt nem biztosította, így tisztességes eljáráshoz fűződő jogomat sértette, ezért nem kívántam a továbbiakban az eljárás hatálya alatt maradni" - mondta döntéséről a távozó elnök, aki a másik okként az közölte, hogy a bírói kar egy részében kialakult "érzékelhető elégedetlenség" miatt mondott le, mert úgy érzékelte, hogy a bírói kar többsége szerint a négyoldalú megállapodást helytelen volt aláírni.

Szabó Péter lemondott az elnöki tisztségéről, de az Országos Bírói Tanács tagjaként továbbra is aktívan részt vesz a munkában.

Related posts