Szijjártó Péter kijelentette, hogy a sajtótájékoztatók nem helyettesíthetik a valós megoldásokat a lakások fűtési problémáira. Az ilyen események önmagukban nem elegendőek a fűtési igények kielégítésére – hangsúlyozta a miniszter.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Isztambulban hangsúlyozta, hogy Magyarország szoros együttműködésre van szüksége Szerbiával, Bulgáriával és Törökországgal. E lépés célja, hogy a külső kihívások ellenére közösen találják meg a megoldásokat a biztonságos energiaellátás további biztosítására.
A minisztérium által közzétett információk alapján a tárcavezető az Isztambuli Energia Fórum miniszteri ülésén hangsúlyozta, hogy az energiaellátás biztonsága nem csupán nemzetbiztonsági és szuverenitási szempontból lényeges, hanem fizikai aspektusai is vannak. E megközelítés szerint ez a téma független a politikai játszmáktól és ideológiai nézetektől, mivel...
politikai nyilatkozatokkal és sajtótájékoztatókkal nem lehet a házakat fűteni és nem lehet a gazdaságot működtetni.
Leszögezte, hogy az energiamix kialakítása kizárólag nemzeti kompetencia, és ezt a jogot meg kell őrizni. "Ha bárki megkísérel beavatkozni a nemzeti energiamix formálásába, az csupán politikai vagy üzleti érdekek mentén történhet" – hívta fel a figyelmet.
Kiemelte, hogy az adott állam szuverenitása súlyosan sérül, ha egy másik fél bármilyen módon – legyen az szankciók bevezetése vagy a szállítások megzavarása – veszélyezteti az energiaellátás stabilitását.
"Éppen ezért határozottan elzárkózunk az ilyen típusú kezdeményezésektől, és rendkívül felháborító számunkra, ha ezek előzetes értesítés hiányában érkeznek." - hangsúlyozta.
Szijjártó Péter ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy az Egyesült Államok távozó kormánya egy nappal korábban szankciós listára tette az orosz Gazprombankot. Ez a lépés komoly kihívásokat jelenthet a közép- és délkelet-európai országok számára.
Ezért nekünk, a régió országainak nagyon szorosan együtt kell működnünk, s együtt is fogunk működni annak a céljából, hogy megtaláljuk a megoldást, hogy hogyan tudjuk biztosítani országaink biztonságos energiaellátását a megváltozott körülmények között is, függetlenül minden külső nyomástól és minden támadástól
- hangoztatta.
Ezenfelül Szerbiát, Bulgáriát és Törökországot is dicsérte, amiért megbízható tranzitállamként működnek. "Közösen fogunk dolgozni azon, hogy a jövőben is garantálni tudjuk országaink energiabiztonságát, és megvédjük magunkat az energiaszuverenitásunkat fenyegető támadásokkal szemben" - emelte ki.
"Nem áll szándékunkban megváltoztatni a megbízható partnereinket, főleg akkor nem, ha nem kínálnak számunkra kedvezőbb lehetőségeket" - fűzte hozzá.