Szomorú tény: a magyarok megtakarításai folyamatosan csökkennek.

Tavaly a negyedik negyedévben ismét növekedésnek indult a lakossági betétek állománya hat negyedév csökkenése után, ám ez a folyamat mindössze 2024 első feléig tartott. A tendenciát pénzügyi szakemberek úgy kommentálták, hogy a 2022-es és 2023-as infláció miatt a lakosság felélte a tartalékai egy részét, majd 2023 utolsó negyedévében ismét elkezdtek félretenni az emberek. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pedig idén augusztusban azt nehezményezte, hogy ahelyett hogy költenének az emberek, inkább a megtakarítás felé fordulnak. Azaz növelik a pénzügyi tartalékukat és ingatlanvagyonukat - írja cikkében az Az én pénzem.

Ám azóta sok víz lefolyt a Dunán, így az MNB legfrissebb adatai szerint a harmadik negyedévben 70 milliárd forinttal csökkent a lakossági forint betétek állománya, szemben az előző negyedévek több mint 400 milliárdos növekedésével. Emellett csökkent a devizabetétek állománya is. Mindeközben a bruttó pénzügyi vagyon 106,2 ezer milliárd forintra nőtt, ami egyetlen negyedév alatt 2538 milliárd forint pluszt jelentett. Szemben mondjuk az előző negyedévvel, amikor 2576 milliárd forintnyi növekedés volt tapasztalható, ami közvetlenül az újabb megtakarításokból eredt.

Az MNB legfrissebb jelentése alapján az idei harmadik negyedévben a friss tőkék legnagyobb része állampapírokba áramlott, összesen 487 milliárd forint értékben. Ezt követően a befektetési jegyek 354 milliárd forintos növekedéssel, valamint a külföldi tulajdonosi részesedések 137 milliárd forinttal követték. A forint készpénzállomány is tapasztalt egy 78 milliárd forintos bővülést. A magyar háztartások életbiztosítási tartalékokba csupán 35 milliárd forintnyi nettó új befektetést eszközöltek, míg a nyugdíjpénztári tartalékok mindössze 22 milliárd forinttal gyarapodtak. Ezen túlmenően az MNB statisztikái szerint a háztartások hitelállománya is jelentős mértékben emelkedett, 360 milliárd forinttal, így a harmadik negyedév végére összesen 15.833 milliárd forintra nőtt.

Az én pénzem összességében úgy tűnik, hogy az MNB adatai alapján a lakosság vagyona folyamatosan gyarapodik. Ugyanakkor egy figyelemre méltó jelenség is megfigyelhető: a tranzakcióknak köszönhető vagyonnövekedés viszonylag alacsony, míg a betétállomány csökkenése ebben az időszakban szokatlan tendencia.

A számokból tehát arra lehet következtetni, hogy a gazdagabbak szépen gyarapodnak, míg a pénzüket jellemzően bankbetétben tartó, alacsonyabb jövedelemmel rendelkező háztartások pénze elkezdett apadni. Vagyis a magyarok nagy erőkkel élik fel a megtakarításukat.

Related posts