Franciaországban a közszolgáltatások munkavállalói sztrájkba léptek, ami akár a vasúti közlekedés leállását is eredményezheti.

A politikai instabilitás közepette, miután a jobbközép kormányt szerdán este a nemzetgyűlés leváltotta, Mylene Jacquot, a CFDT közszolgálati szakszervezet főtitkára az AFP hírügynökségnek kijelentette: "E nap célja, hogy megkondítsuk a vészharangot a munkakörülmények és a bérek romlása miatt, figyelmeztetve ezzel a leendő kormányt és a parlamenti képviselőket."

A vasúti dolgozók is munkabeszüntetésre készülnek, mivel az állami tulajdonú SNCF vasúttársaság leépítési tervének azonnali felfüggesztését követelik. A vasúti szakszervezetek december 11-én este kezdődően határozatlan idejű sztrájkot hirdettek a társaságnál, ezzel is kifejezve elégedetlenségüket a tervezett intézkedésekkel kapcsolatban.

Ezen felül az adminisztratív terhek növekedése következtében november 18. óta mezőgazdasági termelők tüntetéseket indítottak, akik most elsősorban az Európai Unió és a Mercosur-országok között tervezett szabadkereskedelmi megállapodás ellen emelik fel a szavukat.

A francia fővárosban, Párizs szívében, a gazdasági minisztérium környékén 4-8000 tüntetőre készül a rendőrség, miközben az ország második legnagyobb városában, Marseille-ben, valamint a harmadik legnagyobb Lyonban is egyre fokozódnak a megmozdulások.

"Azért gyűltünk össze, mert az egymást váltó kormányok folyamatosan rombolják a közszolgáltatásokat olyan reformokkal, amelyek célja, hogy aláássák a munkánkat, a közszolgálati státuszunkat és magát a közszolgáltatások rendszerét" - nyilatkozta Fabien Rengade, a marseille-i demonstráció vezetője.

A mozgósítás során a pedagógusok aktív részvétele kiemelkedő fontosságú. Az oktatási minisztérium adatai szerint a tanárok körében sztrájkolók aránya eléri a 33%-ot. Az általános iskolák esetében a munkabeszüntetésben való részvétel 40%-ot mutat, míg a középiskolákban a tanárok negyede döntött úgy, hogy nem tartja meg az óráit.

A Snes-FSU, a legnagyobb középiskolai szakszervezet ugyanakkor azt közölte, hogy a tanárok 54 százaléka tart munkabeszüntetést a középiskolákban, míg az FSU-Snuipp, a legnagyobb általános iskolai szakszervezet szerint "a tanárok 65 százaléka sztrájkol".

Párizsban legalább öt középiskolát részlegesen vagy teljesen elfoglaltak a diákok. "Szolidaritást akarunk vállalni a sztrájkoló tanárokkal, egy kis támogatást nyújtani nekik" - mondta Léa, a Lycée Buffon egyik tüntető diákja az AFP-nek.

A polgári légi közlekedési hatóság arra kérte a légitársaságokat, hogy csökkentsék járataik számát. Délelőtt nem voltak jelentős fennakadások a párizsi repülőtereken. Az Eurocontrol repülésirányító hatóság azonban "jelentős késésekről" számolt be a Párizs régió egy része és a Marseille körüli légtérben. Az északi Lille repülőtere csütörtök este és péntek reggel zárva tart.

A leköszönő francia kormány jelezte, hogy megtakarításokra van szükség az államháztartás javítása érdekében, amelynek hiánya idén meghaladhatja a GDP 6 százalékát. A szakszervezetek három tervezett intézkedés visszavonását követelik a köztisztviselők betegszabadságával kapcsolatban is.

Related posts