Az UNICEF jelentése alapján több mint százmillió lány marad ki az oktatásból.

Harminc évvel a Pekingi Nyilatkozat megszületése után még mindig 122 millió lány nem jár iskolába - áll az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.
A március 8-i nőnap tiszteletére az UNICEF már pénteken bemutatta legújabb kutatási eredményeit, amelyek a nők és lányok helyzetének alakulását vizsgálják az elmúlt 30 évben. Az ünnepélyes alkalom kapcsán felidézték, hogy 1995-ben, három évtizede, több mint 30 ezer nő gyűlt össze Pekingben a Nők Világkonferenciáján, hogy hangot adjanak közös céljaiknak és törekvéseiknek.
Az esemény során 189 ország képviselői egyhangúlag támogatták a nyilatkozatot, melyben vállalták, hogy a kormányok, nemzetközi szervezetek és intézmények minden szinten elkötelezik magukat a nők jogainak teljes körű érvényesítése mellett. A nyilatkozat 12 kulcsfontosságú területet határozott meg, amelyek közül kiemelten foglalkozik a lánygyermekek és serdülő lányok jogainak védelmével. Ezen kívül hangsúlyozták, hogy a 10-19 éves serdülő lányok különösen sebezhető életszakaszban vannak, és sajátos szükségleteik merülnek fel, amelyeket kezelni kell. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy megfelelő kognitív, érzelmi és társadalmi készségeket sajátíthassanak el, így biztosítva a sikeres és boldog élet lehetőségét számukra.
Azóta számos jelentős fejlődés ment végbe, ám a haladás továbbra is lassú és hektikus. Fontos hangsúlyozni, hogy a születési nem nem jelenthet akadályt senki számára - emelték ki a közleményben.
Catherine Russell, az UNICEF ügyvezető igazgatója így nyilatkozott: "Az UNICEF célja, hogy minden gyermek számára biztosítsa a szükséges támogatást és védelmet."
Ahogy azt hangsúlyozták, bár egyre több lány számára nyílnak meg az iskolák kapui, a világ számos pontján még mindig milliók maradnak le a felső tagozatos tanulmányokról. Ezek a fiatalok nem csupán a jövő lehetőségeitől fosztódnak meg, hanem az alapvető egészségügyi szolgáltatásokhoz sem férnek hozzá. Továbbra is komoly veszélyek leselkednek rájuk, mint a gyermekházasság, a női nemi szervek megcsonkítása, valamint a különféle erőszakos cselekmények és bántalmazások.
Az UNICEF, a Plan International és a UN Women által közzétett friss jelentés - "Lányok céljai: Mi változott a lányok életében? Serdülő lányok jogai 30 év távlatában" - átfogó képet nyújt arról, hogyan alakultak a lányok életkörülményei a Pekingi Cselekvési Program bevezetése óta. A kutatás számos területet érint, beleértve az oktatási lehetőségeket, a digitális készségek fejlesztését, a nők elleni erőszak problémáját, az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést és a káros hagyományok hatását. Az elemzés célja, hogy feltárja a változásokat és rávilágítson a további teendőkre a lányok jogainak érvényesítése érdekében.
A statisztikák szerint Dél-Ázsiában a 15-19 éves lányok iskolából való kimaradásának kockázata háromszoros a fiúkkal összehasonlítva. A vidéki, hátrányos helyzetű családokból származó lányok helyzete még kedvezőtlenebb, amikor a tanulmányok befejezéséről van szó. Noha az írástudatlan lányok aránya az elmúlt három évtizedben szignifikánsan csökkent, még mindig körülbelül 50 millió nő képtelen elolvasni vagy leírni egy egyszerű mondatot. A szegény országokban élő fiatal lányok és nők 90%-ának nincs hozzáférése az internethez, míg a fiúknak kétszer akkora esélyük van a digitális eszközök használatára.
A kutatás eredményei szerint a házasságban vagy párkapcsolatban élő serdülő lányok negyede tapasztalt már bántalmazást. Ötven millió lány szenvedett már el szexuális erőszakot. A 15-19 éves fiatalok több mint harmada úgy gondolja, hogy egy házastársi kapcsolatban a férj bizonyos esetekben jogosan ütheti meg a feleségét - mutattak rá a jelentésben.