Trump figyelmeztető szavai mindenkinek szólnak: bár a szünet ideiglenes megkönnyebbülést hozhat, a vámok elkerülhetetlenek, és senki sem menekülhet előlük.

Donald Trump amerikai elnök április 13-án, vasárnap arra figyelmeztetett, hogy egyes vámok 90 napos haladéka ellenére egyetlen ország sem akad le a vámhorogról.

A Le Monde beszámolója szerint a globális piacok igazi hullámvasúton mozognak Trump április 2-i vámbejelentése óta. A piacok először drámai módon zuhantak, majd a részbeni vámvisszavonás hatására némileg helyreálltak.

Ismert, ma már a Kínára kivetett amerikai tarifák 145 százalékra emelkedtek, Peking pedig 125 százalékos megtorló sávot határozott meg az Egyesült Államok importjára. A többi ország általános haladéka mellett Trump pénteken mentességet adott a kínai gyártású félvezetőkre és elektronikai cikkekre, ám vasárnap helyesbítve azt hangoztatta, ezen technológiai termékekre még sincs vámkivétel.

Trump kormánya közölte, hogy kereskedelmi megállapodásokról kíván tárgyalni, többek között Kínával is, de nem világos, milyen feltételeket lenne hajlandó az elnök elfogadni. Régóta állítja a politikus, hogy az Egyesült Államok kereskedelmi hiánya tisztességtelen gyakorlat eredménye, amelyet szerinte korrigálni kell, bár vámtarifái olyan országokat is sújtanak, melyekkel országának kereskedelmi többlete van - emlékeztettek.

- fogalmazott az elnök vasárnap a Truth Social közösségi oldalon.

Kína ezzel szemben a Trump-korszak vámstratégiájának átfogó felülvizsgálatát követeli.

Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn Vietnamban járva arra figyelmeztetett, hogy a protekcionizmus "semmire sem vezet". Megismételte Peking azon álláspontját is, hogy

"a kereskedelmi háború és a vámháború nem hoz győztest".

A Fehér Ház nyilatkozatai alapján Trump továbbra is bízik a Kínával kötött megállapodás jövőjében. Ugyanakkor amerikai tisztviselők világosan jelezték, hogy várakozásaik szerint Peking lesz az, aki elsőként kezdeményezi a kapcsolatfelvételt.

Felidézték, hogy a befektetők tömegesen adták el az államkötvényeket, ami a dollár drámai visszaeséséhez vezetett, és a fogyasztói bizalom is stagnálni kezdett. A Wall Street gazdag elitje, köztük Trump számos szószólója, fokozta a nyomást az elnökre, jelezve, hogy a helyzet egyre aggasztóbbá válik.

nyíltan kritizálták a vámstratégiát, mint káros és kontraproduktív lépést.

A Fehér Ház határozottan hisz abban, hogy az agresszív politikai lépések végül megérik a fáradozást. Az álláspontjuk szerint több tucat ország már aktívan dolgozik a kereskedelmi tárgyalásokon, remélve, hogy a 90 napos moratórium lejárta előtt sikerül konkrét megállapodásra jutniuk.

"Éjjel-nappal szorgoskodunk, dokumentumokat osztunk ki, ajánlatokat fogadunk be, és visszajelzéseket nyújtunk ezeknek az országoknak" - nyilatkozta Jamieson Greer, Trump kereskedelmi képviselője a CBS-nek.

Related posts