Ki lehetett az a titokzatos személy, aki 2000 évvel ezelőtt birtokában volt egy 49-es surranónak? Milyen történetek és titkok rejlenek a lábbelik mögött, amelyek a múlt homályába vesztek?

Egy különös felfedezést tettek egy római kori ásatáson: nyolc rendkívül nagy cipőt találtak, számol be a CBS News. Ezek a körülbelül kétezer éves lábbelik átlagosan 30 centiméter hosszúak, míg a legnagyobb példány eléri a 32,6 centit, ami az európai méretskálán 49-es méretnek felel meg. Ez a lelet izgalmas betekintést nyújt a múlt embereinek életébe és a lábbeli viselési szokásaikba.

A lábbelik az északi-angliai Northumberland megyében található Magna erődben kerültek elő egy védelmi árokból májusban és júniusban. A Britanniát megszálló rómaiak az ilyen árkokat gyakran használták szemétlerakóként, talán a cipőket is ki akarták dobni. A cipők közelében egy fából készült fésűt is találtak.

Az ásatást irányító Vindolanda Charity Trust közlése szerint a térségben közel ötezer bőrcipő került már elő, ami azért is lehetséges, mert a helyi alacsony oxigéntartalmú talajban sokáig fennmaradnak a bőrből és textilből készült tárgyak. A gyűjteményben a mostani leletek meglepően nagynak számítanak, és a régészek egyelőre nem is tudnak választ adni arra, hogy milyen emberek hordhattak ekkora cipőket. Az ásatáson dolgozó vezető régész, Rachel Frame szerint érdemes észben tartani, hogy az ókori Római Birodalomban már csak méreteiből adódóan is sok kultúra és népcsoport keveredett. Könnyen lehet tehát, hogy a 49-es dorkót nem itáliai származású katona húzta a talpára.

A Vindolanda Charity Trustot 1970-ben alapították, és azóta is izgalmas régészeti munkákat végeznek Hadrianus falának UNESCO világörökségi helyszínné nyilvánított észak-angliai területén. A régészek nem csupán a múlt titkait tárják fel, hanem arra is törekednek, hogy felfedezzék, kik laktak valaha ebben a különleges régióban, így gazdagítva a történelmi tudásunkat.

Related posts