Végre újabb izgalmas információk láttak napvilágot a titokzatos MS mesterről! A közönség egy olyan különleges élményben részesülhet, amelyre eddig még nem volt példa. | szmo.hu

A Szépművészeti Múzeumban most különleges tárlat várja a látogatókat, amely a neves MS mester műveit vonultatja fel. Fedezd fel az újonnan felfedezett alkotásokat, és merülj el a művészet világában!
A titokzatos MS mester alkotásait és a késő középkor művészetét mutatja be a Szépművészeti Múzeum új nagyszabású kiállítása. A tárlaton most először láthatod együtt a selmecbányai főoltár hét fennmaradt táblaképét. Az ismert művek mellett ráadásul MS mester több újonnan beazonosított alkotását is megismerheted.
Fedezd fel a lenyűgöző MS monogrammal díszített műalkotásokat, amelyek már a szemed elé tárultak, és készülj fel a többi varázslatos remekműre, amelyek hamarosan elbűvölnek majd!
A kiállításon majdnem száz műalkotás, térképek, ötvöstárgyak és korabeli dokumentumok vártak ránk, amelyek révén bepillantást nyertünk MS mester kreatív világába, valamint a 15-16. század fordulójának izgalmas magyar történetébe.
Felfedezhettük a híres domborművet, amely Mátyás királyt és Beatrix királynét ábrázolja, valamint megcsodálhattuk a Visegrádi- és Budai vár lenyűgöző makettjeit is.
A történelmi kontextus részletes áttekintését követően a következő részben MS mester kiemelkedő alkotását, a selmecbányai főoltárt helyezzük a középpontba.
A Jézus életét bemutató táblaképek egymás mellett sorakoztak, lehetővé téve, hogy közelről csodálhassuk meg e részletgazdag mesterműveket. Izgalmas élmény volt testközelből szemlélni a művészettörténeti könyvekből jól ismert Vizitációt, míg a Feltámadás jelenetén könnyedén felfedezhettük az MS monogramot, ami még inkább életre keltette a festmény üzenetét.
A táblaképek között látható az egykori oltárszekrény két szobra is, melyek lenyűgöző kontrasztot alkotnak: a magabiztos tekintetű Szent Katalin mellett ott áll a szemét lesütő, szűzies Szent Borbála, akik mindketten a művészet és a spiritualitás találkozását képviselik.
A kiállításon felfedeztük, hogy a monumentális oltáron valószínűleg MS mester festőműhelyének több tehetséges művésze is részt vett. Azonban MS mester jellegzetes stílusjegyei – mint például a dinamikusan hullámzó ruhák, a göcsörtös ujjak, a letisztult színtónusok és a lenyűgöző tájképi háttér – együttesen egységes, harmonikus megjelenést kölcsönöznek a festményeknek.
A kiállításon felfedezhettük ezt a lenyűgöző chiaroscuro technikával készült, "világos-sötét" rajzot is, amely lenyűgözően játszik a fények és árnyékok kontrasztjával.
A kiállítás természetesen számos egyéb alkotást is bemutat, amelyeket a legfrissebb kutatások szerint szintén a mester, MS, keze alatt készültek. Különösen figyelemre méltó a "Három élő és három halott találkozása" című chiaroscuro rajz, ahol a felhők és fák vonásai megegyeznek a "Zenélő szerelmespár" jellegzetes kézmozdulataival.
A kiállítás különös figyelmet szentel a művész és Albrecht Dürer közötti összefonódásnak.
Egy lenyűgöző példát láthatunk Alexius Funck és Margarethe Stainer 1520-as években készült bécsújhelyi epitáfiumán. A mű Mária halálát örökíti meg, hasonlóan Dürer azonos című rézkarcához, amely szintén ezt a tragikus pillanatot eleveníti meg.
Különálló egység foglalkozik Paul Vinck és Anna Heckl epitáfiumával, amely valószínűleg a legjelentősebb új alkotás, amit az MS mesternek tulajdonítanak. A képet alaposan megvizsgálva észlelhetjük az MS mesterre jellemző, kényszeredett tartással bíró figurákat, miközben a selmecbányai táblákon megszokott arctípusok és drapériaformák is visszatükröződnek rajta.
A tárlat lenyűgöző záró szekciójában a restaurátorműhelyek alapos elemzése révén betekintést nyertünk a középkori szárnyas oltárok készítési folyamatába. Itt felfedezhettük a művészi mesterség titkait és a részletek gondos kidolgozását, amelyek e csodálatos alkotások mögött állnak.
A templomok impozáns, nagyméretű szárnyas oltárainak megalkotása rendkívül komplex kihívást jelentett. Az ezt a feladatot magára vállaló mesterek vállalkozóként vezették és felügyelték a teljes munkafolyamatot, amely során asztalosok, festők, szobrászok és aranyozók szoros együttműködésben hozták létre a csodálatos műalkotásokat.
Felfedeztük, hogy az aláhúzott rétegekben betűk és grafikus szimbólumok is megjelentek. Ezeket a jeleket a műhely egy másik tagja számára használták, hogy jelezzék, melyik területet milyen színnel kell majd megfesteni.
Az aláhúzást követően elsőként az aranyozási folyamat vette kezdetét, majd ezt követően került sor a jelenet megfestésére.
Ha szeretnéd alaposabban megismerni MS mester munkásságát, vagy kíváncsi vagy arra, hogy a kutatók miként haladnak lépésről lépésre a művész kilétének felfedezésében, ne hagyd ki ezt a különleges kiállítást!
A műtárgyakhoz tartozó feliratok világosan és érthetően tárják elénk a történelmi kontextust, miközben felfedik az összefüggéseket, így az egész kiállítás élménye könnyen befogadhatóvá válik. Ráadásul a falakon található aranyló címsorok harmonikusan illeszkednek a táblaképek és műtárgyak aranyozott részleteihez, tovább fokozva a vizuális élményt.
Fedezd fel az MS mester és kora című kiállítást a Szépművészeti Múzeumban, amely július 20-ig várja látogatóit! Ne hagyd ki ezt a különleges lehetőséget, hogy megismerkedj a művészet e lenyűgöző időszakával. További információkért látogass el a múzeum hivatalos weboldalára!